Agnieszka Domka-Rybka

Nie wydajemy 500 plus na edukację, a na jedzenie

Nie wydajemy 500 plus na edukację, a na jedzenie Fot. Freeimages.com
Agnieszka Domka-Rybka

Wbrew temu, co wcześniej zapowiadały rodziny, że 500 plus trafi przede wszystkim na edukację dzieci, życie napisało zupełnie inny scenariusz. Pieniądze z tego programu rozchodzą się głównie na bieżące potrzeby.

Z najnowszych danych GUS wynika, że najważniejszą pozycję w strukturze wydatków gospodarstw otrzymujących świadczenie wychowawcze zajmowała w 2016 roku żywność i napoje bezalkoholowe, na drugim miejscu były odzież i obuwie, a następne w kolejności użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii.

Edukacja trafiła na szary koniec.

To, że kupujemy np. więcej jedzenia, widać choćby po wynikach Lidla, którego przychody wyniosły w zeszłym roku ponad 14 mld zł, a rok wcześniej - gdy nie było 500+ - 12 mld zł. Wśród inwestycji w sprzęty prym wiodą te elementarnego wyposażenia domu, czyli AGD, jak lodówki, piekarniki, pralki oraz RTV.

- Od początku było wiadomo, że rodzice przeznaczą 500 plus na największe potrzeby - komentuje Piotr Kuczyński, główny analityk Domu Inwestycyjnego Xelion. - Niektórzy łatają zasiłkiem dziury w domowym budżecie.

500 plus idzie na życie

Sytuacja materialna Polaków poprawiła się, więc ruszyli na zakupy - wynika z danych GUS. Ci, którzy dostają pieniądze na dzieci, wydają najwięcej na żywność i napoje bezalkoholowe.

Statystycznie poziom miesięcznego dochodu na osobę wyniósł w 2016 roku 1475 zł i był o 7 proc. wyższy niż rok wcześniej.

880 zł na osobę

Gdy mamy więcej pieniędzy do dyspozycji, możemy więcej wydawać.

W przypadku rodziców otrzymujących świadczenia z programu „Rodzina 500+” to było 880 zł miesięcznie na osobę (w ub.r., począwszy od kwietnia, gdy program ruszył, otrzymali od państwa 17 mld zł).

Choć wcześniej połowa z nich deklarowała, w badaniu TNS Polska, że 500 plus trafi przede wszy-stkim na edukację dzieci, pieniądze rozeszły się na życie.

I tak: najistotniejszą pozycję w strukturze wydatków gospodarstw otrzymujących świadczenie wychowawcze zajmowała, według GUS, żywność i napoje bezalkoholowe - 25,1 proc. ogółu wydatków. Był to udział o 1,5 proc. większy niż w gospodarstwach, które nie dostawały 500+. Następne w kolejności były wydatki na odzież i obuwie oraz użytkowanie mieszkania lub domu, nośniki energii. Również w tych przypadkach jest to więcej niż w rodzinach bez rządowego wsparcia. Edukacja znalazła się na szarym końcu (1,6 proc. wydatków), a wyprzedziły ją jeszcze m.in. zdrowie, transport, kultura i rekreacja.

- Od początku było wiadomo, że rodzice przeznaczą 500 plus na swoje największe potrzeby - komentuje Piotr Kuczyński, główny analityk Domu Inwestycyjnego Xelion. - Niektórzy po raz pierwszy w życiu otrzymali dodatkowy zastrzyk gotówki i zaczęli łatać nią dziury w domowym budżecie. Jedni kupowali więcej lepszego jedzenia i sprzęty, na co wcześniej zwyczajnie nie było ich stać. Inni opłacali rachunki. Ci, których sytuacja materialna była lepsza, wysłali dzieci na dodatkowe zajęcia, kolonie, wykupili dla nich produkty oszczędnościowe. Oczywiście, znaleźli się i tacy, którzy wydali część tych pieniędzy na alkohol, ale to jest, moim zdaniem, margines.

Nie wydajemy 500 plus na edukację, a na jedzenie
info (MOW)

Wpływ dochodu z 500 plus na wzrost sprzedaży zauważyła m.in. Biedronka. Z informacji biura prasowego Jeronimo Martins wynika, że tylko w samym czwartym kwartale ub.r. sprzedaż tej sieci handlowej wyniosła 2,6 mld euro, co oznacza wzrost (rok do roku) aż o 10,5 proc.

Dodajmy, że zysk netto JM w pierwszych trzech miesiącach 2017 r. roku sięgnął 78 mln euro. Biedronka odpowiada, że trudno ocenić, jakie produkty cieszą się największym powodzeniem, bo na wyniki składa się wiele elementów, jak m.in. rozwój asortymentu, promocje, kampanie marketingowe. Jednak na pewno są to artykuły spożywcze.

Świadczenia z programu „Rodzina 500+” trafiły też np. na zakup nowych sprzętów. Są to przede wszystkim urządzenia elementarnego wyposażenia domu.

Wymiana starej lodówki czy pralki

- W naszych sklepach najlepiej sprzedaje się sprzęt AGD, jak lodówki, piekarniki czy pralki oraz RTV - wymienia Wioletta Batóg, rzecznik prasowy MediaMarktSaturn Polska. - Coraz większą popularność wszystkich zdobywają również nowe technologie, dobrze schodzą smartfony, tablety, konsole do gier, gry.

Beneficjenci programu, częściej niż pozostali, przyznają, że poziom życia ich rodziny wzrósł dzięki 500 plus - takie wnioski płyną też z najnowszego badania SGB „Finanse mieszkańców lokalnej Polski”. Pieniądze z tego programu są w większości przeznaczane na bieżące potrzeby dziecka oraz jego rodziny. Część, choć znacznie mniej, odkładana jest na przyszłość.

Agnieszka Domka-Rybka

Gdybym nie była tu, gdzie jestem, może prowadziłabym jakąś dużą firmę. Bo w tematyce biznesowej czuję się jak "ryba w wodzie" (i nie ma to żadnego związku z drugim członem mojego nazwiska). Większość moich artykułów dotyczy gospodarki. Choć nieraz, by się "zresetować", sięgam także po tematy społeczne. Od kilku lat prowadzę portal strefabiznesu.pomorska.pl, który jest mi bardzo bliski. Zżyłam się z nim i podglądam go nawet na urlopie - z tęsknoty.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.