Nie zakłócajmy spokoju zmarłych spoczywających w bydgoskim parku Witosa

Czytaj dalej
Fot. Robert Grochowski
Hanna Walenczykowska

Nie zakłócajmy spokoju zmarłych spoczywających w bydgoskim parku Witosa

Hanna Walenczykowska

MWiK odstępuje od budowy kolektorów kanalizacji ściekowej w parku Witosa. Analizy dowodzą, że pod cienką warstwą ziemi są groby.

Spółka Miejskie Wodociągi i Kanalizacja od wielu miesięcy realizuje projekt modernizacji bydgoskiej kanalizacji ściekowej. Wartość tej inwestycji to ok. 220 mln zł. W ramach projektu na terenie miasta, głęboko pod ziemią mają znaleźć się odpowiednie urządzenia np. zbiorniki i kolektory. Niektóre z nich chciano zlokalizować w parku Witosa.

Jednak, po serii naszych artykułów dotyczących „parku”, który ciągle jest ogromnym cmentarzem (może tu spoczywać ok. 80 tys. bydgoszczan) MWiK zlecił przeprowadzenie badań archeologicznych. Wykonano kilkanaście sondażowych wykopów, w większości z nich pod cienką, kilkudziesięciocentymetrową warstwą ziemi odsłonięto ludzkie szczątki. Zmarli zostali ułożeni jeden obok drugiego, głowami na zachód, tak by mogli patrzeć w kierunku Ziemi Świętej. W grobach jest kilka warstw pochówków. Ponadto, obecne alejki nie odpowiadają tym, które były na cmentarzu - zbudowano je bezpośrednio na grobach. Dziś, można stwierdzić, że ekshumacji pochowanych tam osób nie przeprowadzono. Prawdopodobnie wydobyto jedynie 18 ciał. Cmentarz został rozkradziony.

W dalszej części artykułu przeczytasz więcej o planach MWiK inwestycji w Parku Witosa oraz o konsultacjach dotyczących zagospodarowania parku.

Pozostało jeszcze 71% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Hanna Walenczykowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.