Nie zwlekaj z wnioskiem w sprawie nasion

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapala
Lucyna Talaśka-Klich

Nie zwlekaj z wnioskiem w sprawie nasion

Lucyna Talaśka-Klich

Do 25 czerwca tego roku można składać wnioski o przyznanie dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany.

To pomoc de minimis w rolnictwie (o niewielkim znaczeniu - nie może przekroczyć 15 tys. euro w ciągu 3 lat podatkowych).

- Od 15 stycznia kujawsko-pomorscy rolnicy złożyli 63 wnioski o dopłaty do materiału siewnego - mówi Tadeusz Zaborowski, dyr. bydgoskiego oddziału Agencji Rynku Rolnego. - Dotyczą one wyłącznie zbóż - najczęściej pszenicy, rzadziej: pszenżyta, żyta i jęczmienia.

Pomimo tego, że obowiązuje nowy wzór wniosków, to błędów gospodarze raczej nie popełniają.

To efekt m.in. tego, że większość z nich wypełnia dokumenty w bydgoskiej siedzibie agencji, z pomocą pracowników ARR.

- Zachęcam, by ci, którzy już wykorzystali nasiona, składali wnioski jak najszybciej - dodaje Zaborowski. - Dopóki nie przyjmujemy wniosków w spawie pomocy dla producentów trzody chlewnej i mleka, nasi pracownicy mogą gospodarzom - ubiegającym się o dopłaty do materiału siewnego - poświęcić więcej czasu.

Po zakończeniu składania wniosków, do 30 września Rada Ministrów, określi wysokość stawek. Wyda rozporządzenie w tej sprawie.

Istotna zmiana dotyczy też mieszanek zbożowych i pastewnych, ponieważ dopłatą zostaną objęte tylko te mieszanki, w skład których wchodzą wyłącznie nasiona posiadające kategorię elitarny lub kwalifikowany. Wniosek oraz instrukcja jego wypełnienia - na www.arr.gov.pl.


realizacja dopłat bezpośrednich
Create pie charts

Lucyna Talaśka-Klich

Kieruję wspaniałym zespołem dziennikarzy, którzy rozkłada gospodarkę na czynniki pierwsze i tłumaczy Czytelnikom w jaki sposób ekonomia wpływa na życie przeciętnego Kowalskiego. Moim konikiem jest rolnictwo. Konie także są moją pasją, szczególnie huculskie i rasy wielkopolskiej.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.