Nie żyje Wojciech Student, wiceprezydent Rybnika. Architekt miasta zmarł w Rzymie

Czytaj dalej
Aleksander Król

Nie żyje Wojciech Student, wiceprezydent Rybnika. Architekt miasta zmarł w Rzymie

Aleksander Król

Bardzo smutna wiadomość dotarła do nas z Rzymu. Nie żyje Wojciech Student, pełnomocnik prezydenta Rybnika. Zmarł nagle w sobotę, prawdopodobnie na zawał serca. Do Wiecznego Miasta pojechał na urlop wraz z żoną Ludmiłą. Miał 51 lat. Osierocił czterech synów.

- Z trudem dociera do mnie ta informacja, że Wojtka nie ma wśród nas. Pojechał na urlop i ten urlop będzie bardzo długi. Zostaje wielki żal - mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

Wojciech Student był jego pełnomocnikiem, jednym z najbliższych współpracowników. Znany rybnicki architekt odpowiadał w UM za inwestycje oraz gospodarkę przestrzenną.

- Wiem, że żył miastem, było dla niego ważne. Miał bardzo dużo projektów w swojej głowie, w przygotowaniu, w różnych koncepcjach. Część udało mu się zrealizować, inne jeszcze czekały - mówi Kuczera.

Przyznaje, jak wiele Rybnik zawdzięcza Studentowi.

- Kwestia zagospodarowania „Juliusza” była jego dziełem, podobnie pomysł na zagęszczenie śródmieścia, rozbudowę budownictwa komunalnego w centrum, to wszystko jego wizje. Wojtek był też wielkim propagatorem jazdy na rowerze i to, co powstaje w infrastrukturze rowerowej to też jego przemyślenia - mówi Piotr Kuczera.

Dodaje, że trzy lata ciężkiej pracy Studenta dla Rybnika na pewno odbiją się na kształcie miasta w przyszłości.

- Przy wielu sprawach, tak jak w przypadku zagospodarowania „Juliusza” , jesteśmy w połowie drogi - mamy własności, projekty, staramy się o środki, powstały koncepcje. Wierzę, że jego duch będzie cały czas z nami, będzie nam towarzyszył, by te pomysły przekuwać w gotowe projekty - mówi Kuczera.

Dodaje, że jest coś symbolicznego w tym, że Wojciech Student zmarł w Rzymie.

- Architekt, który zawsze bardzo sobie cenił piękno. Przywiązywał do tego wielką wagę, do ładu przestrzennego, porządku. Umarł w mieście, które jest symbolem tego wszystkiego - mówi Kuczera.- Wytyczył w wielu miejscach jasny szlak, plan jest czytelny. Będziemy za nim podążać. Choć będzie mi brakowało świeżego spojrzenia i jego bardzo dużego doświadczenia. To duża strata dla miasta - mówi.

Wojciech Student był osobą bardzo cenioną w środowisku architektów.

- Blisko 25 lat wraz z Markiem Pelcem, prowadził w Rybniku pracownię architektoniczną Projekt 3 Architekci, gdzie z powodzeniem projektował i realizował dobrą architekturę na terenie całego kraju - mówi Agnieszka Kaczmarska, prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich, którego Student był członkiem. Ostatni taki projekt to rewitalizacja pałacu w Polskiej Cerekwi. Byli też dumni z I nagrody w konkursie na halę lodowiska w Bydgoszczy czy I nagrody WPA za halę sportową w Kędzierzynie. Wojciech Student był też m.in. sędzią konkursowym SARP, członkiem Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno - Architektonicznej.

- Obdarzony dużą dozą empatii, umiał słuchać. Skory do pomocy, znał potrzeby mieszkańców i umiał dać na nie odpowiedź projektową. Jako architekt wśród samorządowców, był cennym głosem doradczym w wielu problemach. Jako samorządowiec wśród architektów tłumaczył nam, jak rozmawiać z urzędami. Odszedł człowiek skromny, który nigdy nie zabiegał o swoją popularność, a jednocześnie był bardzo znany. Jego inteligencja i poczucie humoru przyciągały ludzi. Jego wszechstronna wiedza i zdolność mówienia rzeczy poważnych na wesoło, budziła podziw. Jego odejście to wielka strata - dodaje Agnieszka Kaczmarska.

Aleksander Król

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.