Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Niebezpieczna gra ustawą o IPN. Co służy Polsce, a co jej szkodzi

Czytaj dalej
Fot. fot. Michał Gąciarz
Zbigniew Bartuś

Niebezpieczna gra ustawą o IPN. Co służy Polsce, a co jej szkodzi

Zbigniew Bartuś

Wbrew twierdzeniom PiS, walka z określeniem „polskie obozy” była ostatnio pełna sukcesów: winni przepraszali, niepoprawni musieli się liczyć z ostrą reakcją polskiej dyplomacji i Polonii oraz procesami o zniesławienie. Te procesy zaczęliśmy właśnie wygrywać. Bez awantur.

Za rządów PO i PSL wszystkie ambasady RP otrzymały instrukcję, jak reagować na użycie kłamliwego zwrotu „polskie obozy” w zagranicznych mediach i życiu publicznym. Nasi dyplomaci, przy wsparciu organizacji polonijnych, interweniowali, zmuszając oszczerców do przeprosin i sprostowań. Przy okazji odbiorcy największych mediów mogli poznać prawdę o roli Polski w II wojnie i sytuacji, w jakiej znaleźli się wówczas obywatele RP. Także o tym, jaką postawę wobec Holokaustu zajęło polskie państwo podziemne i jakie dyspozycje wydawał rząd na uchodźstwie. Świat dowiadywał się o Karskim, Żegocie itd.

Dzięki tym zabiegom i naciskom czołowe media w USA zapisały w tzw. stylebookach, czyli zbiorach zasad, jakimi kierują się dziennikarze, zakaz używania kłamliwego zwrotu. Gorzej było w Niemczech, gdzie - paradoksalnie - szkalujący zwrot pojawiał się najczęściej. Interwencje dyplomatyczne kończyły się wprawdzie sukcesem (przeprosinami), ale „błąd” był ciągle powtarzany.

Mec. Lech Obara, znany olsztyński radca prawny (reprezentujący Polaków m.in. w sporach z obywatelami Niemiec, którzy po II wojnie opuścili Warmię i Mazury i mimo uzyskania odszkodowań żądali zwrotu majątków), wraz z garstką byłych więźniów niemieckich obozów oraz prawników, dziennikarzy i społeczników, założył w 2013 r. stowarzyszenie Patria Nostra. Jego celem jest reagowanie na wszelkie próby przypisywania Polakom współodpowiedzialności za zbrodnie nazistowskie.

W dalszej części tekstu:

 • twarde stanowisko Niemiec
 • minister Jaki chce karać
Pozostało jeszcze 83% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Zbigniew Bartuś

Wolność jest w nas

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.