Bartłomiej Romanek

Niegowa: Radny Andrzej G. z żoną odpowie za sfałszowanie oświadczenia lustracyjnego

Akta IPN Akta IPN
Bartłomiej Romanek

Andrzej G., radny w Niegowie, który przez wiele lat skutecznie unikał lustracji, wkrótce stanie przed sądem w Myszkowie. Postawiono mu zarzut sfałszowania oświadczenia lustracyjnego.

Prokuratura Rejonowa w Myszkowie zakończyła śledztwo w głośnej sprawie radnego z Niegowy, Andrzeja G. Sprawa była bezprecedensowa. Radny przez kilka lat unikał skutecznie lustracji. Jak to możliwe? Andrzej G. złożył w Urzędzie Gminy oświadczenie lustracyjne, twierdząc, że nie współpracował ze służbami specjalnymi. Odebrał je ówczesny przewodniczący Rady Gminy, Jerzy Milewski, który zmarł w 2013 roku.

29 maja 2015 roku Sąd Okręgowy uznał Andrzeja G. za kłamcę lustracyjnego, orzekając, że złożył on nieprawdziwe oświadczenie lustracyjne. Radny odwołał się od tego wyroku do Sądu Apelacyjnego w Katowicach tłumacząc, że złożone przez niego w 2008 roku oświadczenie o tym, że nie współpracował ze służbami bezpieczeństwa, które znajduje się w Urzędzie Gminy Niegowa, nie jest jego autorstwa

Andrzej G. tłumaczył, że później, w latach 2010 i 2014, składał kolejne oświadczenia, w których informował, że „w 2008 roku złożył zgodne z prawdą oświadczenie do Instytutu Pamięci Narodowej”. Sąd w Katowicach w świetle takiej linii obrony radnego umorzył postępowanie lustracyjne.

W dalszej części:

 • Jak tłumaczy się radny
 • Co zrobił IPN
 • Udział żony w całej sprawie
Pozostało jeszcze 46% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Bartłomiej Romanek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.