Niektóre gminy nie wypłaciły jeszcze pieniędzy z 500+ [wykresy]

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
Jolanta Zielazna

Niektóre gminy nie wypłaciły jeszcze pieniędzy z 500+ [wykresy]

Jolanta Zielazna

Część mniejszych gmin rozpatrzyła już niemal wszystkie złożone wnioski o 500 zł na dziecko i wypłaciła rodzicom pieniądze.

Inne samorządy wnioski rozpatrują i wydają decyzje, ale pieniędzy jeszcze nie wypłacają. Ale są i takie, które - jak wynika z danych przedstawionych przez urząd wojewódzki w Bydgoszczy - nie wydały jeszcze żadnej decyzji. Sytuacja jednak zmienia się z dnia na dzień, bo w tym tygodniu kolejne gminy podpisuję decyzje o przyznaniu świadczenia wychowawczego. Co jednak nie oznacza, że od razu będą też wypłacać pieniądze.

W sumie na 5 maja w województwie złożono 125 538 wniosków, wydano 43 077 decyzji (34,3 proc.), wypłacono świadczenia 500+ w kwocie 22 358 966 zł.Create your own infographics

Jak to wygląda w gminach?

Skala problemu jest zupełnie inna w największych miastach, w których wnioski liczy się w tysiącach. Szczególnie, jeśli jeszcze wymagają one weryfikacji dochodów, bo dokumenty składane są o przyznanie pieniędzy także na pierwsze dziecko. A tak właśnie jest choćby w Inowrocławiu. Na około 3500 wniosków większość obejmuje także pierwsze dziecko.

Poza tym jest bardzo dużo wniosków z błędami. - Trzeba je umarzać i zainteresowany składa następny wniosek - wyjaśnia Jadwiga Kalinowska, dyrektor inowrocławskiego MOPS. Ośrodek pierwsze wypłaty 500+ przygotowuje na 16 maja. - Pieniądze pójdą na rachunki bankowe lub karty przedpłacone - informuje dyrektor Kalinowska. - Tą kartą można płacić w sklepach, można wybrać pieniądze z bankomatu. W pierwszym rzucie pieniądze dostanie około 500 rodzin.

W Inowrocławiu do pomocy przy rozpatrywaniu wniosków o świadczenia rodzinne zatrudniono 4 osoby. Z tego 3 z działu opiekuńczego, które podniosły swoje kwalifikacje.

We Włocławku na ponad 5200 wniosków aż ponad 3,5 tysiąca złożone jest na pierwsze dziecko czyli wymaga weryfikacji dochodów. Tu czasowo zatrudniono 7 osób, pomaga też 13 stażystów, prócz tego weryfikowaniem dokumentów zajmuje się 18 pracowników działu świadczeń rodzinnych. W kwietniu wydano około 1600 decyzji.

Pierwsze decyzje i wypłaty wydaje w tym tygodniu Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Osielsku. Wpłynęło tam ponad 900 wniosków, a wstępnie szacowano, że będzie ich 800-900. - Może być nawet ponad tysiąc, tylu się spodziewamy - nie ukrywa Urszula Majewska, kierownik GOPS.

Są gminy które wydały już decyzje, ale jeszcze nie wypłaciły pieniędzy - zrobią to "na dniach". Do 5 bm. pieniędzy 500 + nie wypłaciły m. in. Kcynia, Szubin, Nakło, Dąbrowa Chełmińska, Choceń, Raciążek, Unisław, Strzelno.
Świecie nad Osa, urząd Gminy w Brodnicy planują wypłaty w przyszłym tygodniu.

W Szubinie tylko 1 kwietnia złożono około 400 wniosków, a do dziś około 1600. Pracownicy ciągle weryfikują te z pierwszego dnia. Tu do pracy na pół roku przyjęto 4 osoby. - Pewnie cześć z nich zostanie - przewiduje Monika Heinich, z szubińskiego ratusza.

Ale są i gminy, które uporały się z niemal wszystkimi podaniami. Rekordzistów pokazujemy na infografice. To dane na 5 maja. Prócz nich bardzo dobrze radzą sobie także: Wielka Nieszawka, Świedziebnia, Radzyń Chełmiński, Chełmża (miasto), Zakrzewo, Topólka, Boniewo, Fabianki, Koneck.

Przypomnijmy, że na wnioski o 500+ złożone do 1 lipca włącznie pieniądze wypłacane będą z wyrównaniem od 1 kwietnia (o ile ktoś od tego dnia miał uprawnienia). Później - od miesiąca złożenia wniosku.

Jolanta Zielazna

Emerytury, renty, problemy osób z niepełnosprawnościami - to moja zawodowa codzienność od wielu, wielu lat. Ale pokazuję też ciekawych, aktywnych seniorów, od których niejeden młody może uczyć się, jak zachować pogodę ducha. Interesuje mnie historia Bydgoszczy i okolic, szczególnie okres 20-lecia międzywojennego. Losy niektórych jej mieszkańców bywają niesamowite. Trafiają mi się czasami takie perełki.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.