Andrzej Drobik

Niepewny los fundacji i Dworu Kossaków w Górkach Wielkich

Ruiny dawnego dworu Kossaków zmienione zostały w Centrum Kultury i Sztuki. Na zdjęciu Anna Fenby Taylor, wnuczka pisarki Fot. FOT. Łukasz Klimaniec Ruiny dawnego dworu Kossaków zmienione zostały w Centrum Kultury i Sztuki. Na zdjęciu Anna Fenby Taylor, wnuczka pisarki
Andrzej Drobik

Czy Fundacji im. Zofii Kossak grozi upadłość? Tak wynika z oświadczenia władz fundacji. Wnukowie Zofii Kossak mówią, że doszli do etapu, w którym rozwój organizacji jest niemożliwy.

„Ani utworzona przez rodzinę pisarki fundacja, ani gmina Brenna, nie posiadają środków i możliwości, by zapewnić utrzymanie i odpowiedni rozwój. Wnuki pisarki nie są w stanie finansować działań fundacji, ani zapewnić jej dalszego rozwoju” – czytamy w oświadczeniu wydanym przez Fundację im. Zofii Kossak.

To właśnie ta organizacja zrewitalizowała w Górkach Wielkich dawny dwór Kossaków i zrobiła z niego prężnie działającą instytucję kultury. Obok Dworu Kossaków i starego, pięknego parku, utrzymywanego przez fundację, działa też muzeum, które jest filią Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

– My wychowaliśmy się w Anglii i Szwajcarii. Tam przy muzeum jest zawsze zaplecze kulturalne, właśnie takie działania prowadziła do tej pory fundacja – mówi Anna Fenby Taylor, wnuczka Zofii Kossak.

Jak jednak przyznaje, wnukowie pisarki nie mają już środków, żeby utrzymywać fundację, a tym bardziej zapewnić jej rozwój.
– Fizycznie i finansowo po prostu nie dajemy już rady. Trzeba być realistą, w obecnym kształcie to nie ma żadnej przyszłości – mówi Anna Fenby Taylor.

Wnuczka pisarki tłumaczy, że większość działań fundacji oparta jest na wolontariacie, ciągle brakuje sztabu ludzi, którzy mogliby prowadzić taką instytucję kultury.

Dlatego władze fundacji starały się, żeby jej dorobek i działalność przejął ktoś inny. Lokalni działacze najpierw zwrócili się do ministerstwa kultury, a to skierowało ich do starostwa powiatowego.

Rada Powiatu nie zgodziła się jednak na przyjęcie darowizny, w której zawierał się m.in. budynek starego dworu. Wnukowie Zofii Kossak chcieli jednocześnie sprzedać starostwu spółkę, która prowadzi Schronisko Turystyczne KOSS.

Przypomnijmy: w 1998 roku dzieci Zofii Kossak – Anna i Witold – wraz z gminą Brenna założyli Fundację im. Zofii Kossak, która działa do dzisiaj prowadząc Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków” w Górkach Wielkich. Placówka została utworzona, by zachować pamięć o Zofii Kossak, której działalność literacka i zawodowa w czasach PRL była skazana na zapomnienie. Nieprzerwanie od 2008 r. w Górkach odbywa się Artystyczne Lato u Kossaków, które wpisało się kulturalny kalendarz regionu.

W najbliższym otoczeniu znajduje się także opuszczony 20 lat temu kompleks budynków, gdzie Aleksander Kamiński założył i prowadził szkołę instruktorską, obiekt wspomniany w „Kamieniach na szaniec”, gdzie Rudy, Alek i Zośka spędzili wakacje w czerwcu 1939 roku. Właściciel kompleksu budynków harcerskich, gmina Brenna, od jakiegoś czasu aktywnie stara się o rewitalizację obiektu.
Na razie nie wiadomo, jaki będzie los fundacji, ani samego budynku Dworu Kossaków.

Andrzej Drobik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.