Ewa Gorczyca

Nieprawidłowości w głosowaniu na projekty budżetu obywatelskiego Jasła? Sprawę zbada prokuratura

- Na razie nie informujemy o wynikach głosowania - mówi Ryszard Pabian, burmistrz Jasła. Fot. Tomasz Jefimow - Na razie nie informujemy o wynikach głosowania - mówi Ryszard Pabian, burmistrz Jasła.
Ewa Gorczyca

Pierwsza edycja budżetu obywatelskiego w Jaśle wywołała niezdrową rywalizację. Głosowanie zakończyło się, ale magistrat wstrzymał się z opublikowaniem zwycięskich projektów. Sprawa trafiła do prokuratury.

Po raz pierwszy jaślanie mogli decydować o tym, na co wydać fundusze z budżetu miasta. Pula przeznaczona na ten cel wynosiła 300 tysięcy złotych.

Władzom Jasła zależało na tym, by mieszkańcy pokazali swoją kreatywność i aktywność. Burmistrz Ryszard Pabian apelował o składanie propozycji wykorzystania tych pieniędzy z pożytkiem dla społeczności - czy to całego miasta, czy też osiedla, ulicy albo konkretnej grupy ludzi. Pomysł mógł zgłosić każdy jaślanin, nie tylko pełnoletni, wystarczyło mieć ukończone 13 lat i zebrać 25 głosów poparcia dla danego przedsięwzięcia.

Początkowo szło opornie, bo na dzień przed upływem terminu, na specjalnej stronie w internecie, utworzonej przez magistrat, było zaledwie kilka propozycji. Dopiero w ostatnim dniu posypała się lawina wniosków. Ostatecznie jaślanie złożyli w pierwszej edycji budżetu obywatelskiego 33 projekty na łączną wartość prawie 3 milionów złotych.

Pomysły były różnorodne. Od drobnych, jak doposażenie Domu Ludowego na jednym z podmiejskich osiedli w sprzęt kuchenny za niespełna 7 tysięcy złotych, po kosztowne - jak drenaż boiska sportowego przy ul. Śniadeckich (gdzie mecze rozgrywają m.in. Czarni Jasło) za ponad 200 tysięcy złotych.

W dalszej części artykułu:

 • jak wyglądało głosowanie na budżet obywatelski
 • jakie wykryto nieprawidłowości
 • co zrobi burmistrz

 

Pozostało jeszcze 62% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Ewa Gorczyca

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.