Nietoperze zablokują budowę Drogi Głównej Południowej w powiecie wodzisławskim?

Czytaj dalej
Fot. Paweł Relikowski
Arkadiusz Biernat

Nietoperze zablokują budowę Drogi Głównej Południowej w powiecie wodzisławskim?

Arkadiusz Biernat

Nietoperze mogą zablokować budowę projektowanej już Drogi Głównej Południowej w powiecie wodzisławskim. Dlaczego?

Trasa szybkiego ruchu jest projektowana i ma połączyć Jastrzębie-Zdrój, Pawłowice oraz gminy powiatu wodzisławskiego z autostradą A1 w Mszanie. Jednak nieoczekiwanie pojawił się kolejny problem.

Ekolodzy zaskarżyli decyzję środowiskową (konieczną do uzyskania pozwolenia na budowę), wydaną przez generalnego dyrektora ochrony środowiska, a Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie przyznał im rację. - Oceniając zgodność z prawem zaskarżonej decyzji, sąd uznał, że została ona wydana na podstawie raportu, który nie spełnia wymogów ustawowych w zakresie analizy wpływu planowanego przedsięwzięcia w szczególności na podlegającą ochronie populację nietoperzy i batrachofauny (płazy), a w konsekwencji nie zostały rozważone w sposób wyczerpujący warianty przedsięwzięcia i wybór wariantu najkorzystniejszego - wyjaśnia Joanna Kube, sędzia WSA w Warszawie.

REGIOMOTO, OGŁOSZENIA MOTORYZACYJNE, KUPNO, SPRZEDAŻ, PORADY, TESTY
"Niektórzy przesyłają po dwieście zdjęć". Policja o donosach na kierowców
Czterolatek w samochodzie bez fotelika. Takie prawo proponuje rząd
Litr benzyny za 4 zł. Czy takie ceny paliw się utrzymają? (WIDEO)

Według WSA, nie ustalono wszystkich istotnych okoliczności sprawy i decyzję uchylono. Władze Wodzisławia Śląskiego, które w imieniu gmin powiatu wodzisławskiego pełnią rolę lidera projektu, zostały zaskoczone, ale od razu uspokajają.

- W uzasadnieniu wyroku nie ma mowy o całkowitym uchyleniu decyzji środowiskowej. Chodzi o element, który jest związany z wymienionymi żyjątkami, które trzeba zabezpieczyć w szerszym obszarze oddziaływania. Ten element trzeba poprawić - uspokaja Mieczysław Kieca, prezydent Wodzisławia Śl.

Jak udało nam się dowiedzieć, sytuacja na tym etapie niewiele zmieniła. Droga jest cały czas projektowana i ten etap ma się zakończyć przed zakończeniem roku. - Zleciliśmy projektantowi drogi wykonanie dodatkowych analiz związanych z tym, co jest wymagane przez organy zatwierdzające decyzje środowiskową. Jedną połowę kosztów pokryje urząd marszałkowski, a drugą gminy, przez które przebiegać będzie droga - dodaje Kieca.

Wszystkim zależy na czasie. Bo wart 4,3 mln zł projekt 23-kilometrowego odcinka drogi musi być gotowy jak najszybciej. DGP znajduje się na liście projektów kluczowych regionalnego programu operacyjnego woj. śląskiego, współfinansowanych ze środków UE. - O kolejności wyboru projektów będzie decydować ich stopień przygotowania do realizacji - przypominają w urzędzie marszałkowskim.

Czy wierzysz, że powstanie Droga Główna Południowa? Komentuj


*Zamieszki przed siedzibą JSW: Policja znowu strzelała do związkowców WIDEO + ZDJĘCIA
*Psychopata z Zabrza więził kobietę w kanale. Opis tortur jest drastyczny. Czy zostanie skazany?
*Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
*Zwolnienia grupowe w Biedronce to fakt. Oto pracownicy do zwolnienia
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Arkadiusz Biernat

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.