Nietypowy pomysł. Koncerty i kabarety w hospicjum w Żorach

Czytaj dalej
Fot. Szymon Kamczyk
Martyna Ludwig

Nietypowy pomysł. Koncerty i kabarety w hospicjum w Żorach

Martyna Ludwig

Koncerty, spektakle, a nawet kabarety w hospicjum? Taki niecodzienny pomysł zaczęto realizować w Żorach, gdzie rozpoczął się cykl "Muzyka mostem między pokoleniami". Kultura ma być odskocznią dla pacjentów i ich rodzin.

Hospicjum im. Jana Pawła II w Żorach funkcjonuje już od 2010 roku w oparciu o wolontariuszy, którzy nie tylko pomagają podopiecznym w codziennej pielęgnacji, ale też robią wszystko, aby na tyle ile to możliwe zwiększyć ich komfort podczas pobytu w placówce. Z tej potrzeby zrodziły się już w poprzednich latach ciekawe pomysły, jak np. copiątkowe spotkania przy kawie i ciastku dla podopiecznych, a także szczególne dbanie o hospicyjny ogród, do którego pacjenci często wychodzą. Od kilku miesięcy odbywają się też cykliczne spotkania ze „śląską bajarką”, czyli Dominiką Kierpiec-Kontny, która przybliża historię i folklor Śląska.

W tym roku koordynator wolontariatu w żorskim hospicjum - Wioleta Kurzydem, wpadła na pomysł organizacji cyklu koncertów i wydarzeń w auli i ogrodzie hospicjum. Powstała inicjatywa „Muzyka mostem między pokoleniami”. - Projekt powstał z myślą o pacjentach hospicjum i dzieciach osieroconych, którymi Stowarzyszenie się opiekuje. W zajęciach biorą udział także nasi wolontariusze - zarówno dzieci i młodzież, jak i osoby dorosłe. Z kolei koncerty organizowane są z zaproszeniem do szerszej publiczności - mówi Wioleta Kurzydem, inicjatorka wydarzeń w hospicjum, którą wsparł MOK w Żorach.

W dalszej części:

 • Jakie efekty ma przynieść akcja
 • Kto jako pierwszy wystąpił w hospicjum
 • Dlaczego kabareciarze muszą przygotować specjalne skecze
Pozostało jeszcze 55% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Martyna Ludwig

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.