Tomasz Trepka

Nieznana manifestacja na Świętym Krzyżu. Było 30 tysięcy ludzi

Nieznana manifestacja na Świętym Krzyżu. Było 30 tysięcy ludzi
Tomasz Trepka

155 lat temu, 22 stycznia 1863 roku Tymczasowy Rząd Narodowy wydał manifest, w którym ogłoszono wybuch powstania styczniowego. Swoim zasięgiem objęło ono większą część ziem polskich zabranych przez Rosję. Mimo początkowych sukcesów zakończyło się klęską jesienią 1864 roku. – Praktycznie nie było rodziny, która nie odczuła skutków przegranej w powstaniu styczniowym. Pamięć o tym podtrzymywali powracający z Syberii – powiedział profesor Wiesław Caban z Instytutu Historii Jana Kochanowskiego w Kielcach.

- Strasznymi gwałtami i uciskiem rządu moskiewskiego wywołaną walkę rozpoczęli w imię Boże najgorętsi synowie Polski z odwiecznym wrogiem wolności i oświaty, z najazdem moskiewskim ciemiężącym nasz naród, a rozpoczęli ją, aby wywalczyć wolność i niepodległość Ojczyzny – pisał w odezwie do Polaków jeden z dyktatorów powstania styczniowego, Marian Langiewicz.

W dalszej części artykułu przeczytasz, jak doszło do wybuchu powstania na Świętym Krzyż, jak przebiegały walki partyzanckie i jakie były kosekwencje powstania dla mieszkańców regionu. 

Pozostało jeszcze 91% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Tomasz Trepka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.