Niezwykła galeria na zwykłym korytarzu. Gdzie? W Instytucie Sztuki w Cieszynie! [WIRTUALNY SPACER]

Czytaj dalej
Fot. FOT. Jacek Drost
Jacek Drost

Niezwykła galeria na zwykłym korytarzu. Gdzie? W Instytucie Sztuki w Cieszynie! [WIRTUALNY SPACER]

Jacek Drost

Korytarza w Zakładzie Rzeźby Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie nie sposób zapomnieć. Mimo że liczy zaledwie kilkadziesiąt metrów, jest wyjątkowym miejscem. Wszystko przez eksponowane tam prace studentów.

- Ten korytarz pełni rolę ciągu komunikacyjnego łączącego wszystkie pracownie. Faktycznie, jest bardzo atrakcyjny wizualnie, bo można zobaczyć na nim różnorodne prace studentów. Zostaje w pamięci - mówi prof. Jerzy Fober, kierownik Zakładu Rzeźby Instytutu Sztuki. Dodaje, że korytarz istnieje od początku działalności Instytutu, który na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat - mimo że zmieniał nazwę i działał w różnych warunkach - to zawsze starał się wprowadzać młodych ludzi świat sztuki i pomagał im zgłębić tajniki rzeźby, malarstwa, rysunku czy grafiki.

Instytut Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach Wydział Artystyczny powstał na bazie otwartego w 1973 r. kierunku wychowania plastycznego. Zaczęło się od powołanego Zakładu, wkrótce przekształconego w ramach Wydziału w Instytut Wychowania Muzycznego i Plastycznego, z którego w 1981 r. wyłoniła się Katedra Wychowania Plastycznego. Następne zmiany wiązały się z powstaniem najpierw Instytutu Wychowania Plastycznego, potem Kształcenia Plastycznego, ostatecznie, od 1997 r. Instytutu Sztuki.

Obecną strukturę Instytutu kształtowały trwające bez mała 30 lat wysiłki organizacyjne i programowe, a ich zwieńczeniem było powołanie Katedr - Malarstwa, Grafiki, Rysunku, Rzeźby i Projektowania Graficznego - oraz uzyskanie praw do nadawania doktoratów i habilitacji z zakresu sztuki.

- Od zawsze na tym korytarzu były prezentowane prace studentów. Niektóre są bardzo stare, co zresztą widać. Pokazujemy tutaj prace dyplomowe i najciekawsze realizacje studentów pierwszego, drugiego i trzeciego roku studiów. Są one różnorodne, bo obrazują różnorodne metody nauczania w poszczególnych pracowniach. Jedne są bardziej dojrzałe, inne mniej, bo prezentują na przykład tylko studium ręki - tłumaczy prof. Fober. I dodaje, że jako uczelnia zobowiązani są do przechowywania prac studentów przez pięć lat. Później przenoszą je w inne miejsce, np. na korytarz obok uczelnianego baseny.

Rzeźby wykonane z trwalszych materiałów takich jak metal czy kamień mają szansę oprzeć się upływowi czasu. Gipsowe po kilku latach ulegają zniszczeniu. Bywa jednak, że po jakimś czasie zgłaszają się po nie absolwenci.

- Niektórzy odbierają je po pięciu czy nawet 10 latach - mówi prof. Fober.

Na święta w Śląsku Plus mamy dla Was świąteczną promocję. Cały rok za pół ceny. Zapraszamy!

W3Schools

Jacek Drost

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.