Niezwykła kolekcja ornatów księdza Marka Wójcika, proboszcza z gminy Rzeczniów na targach Sacroexpo

Czytaj dalej
Fot. Dawid Łukasik
Marzena Kądziela

Niezwykła kolekcja ornatów księdza Marka Wójcika, proboszcza z gminy Rzeczniów na targach Sacroexpo

Marzena Kądziela

Ksiądz Marek Wójcik, proboszcz parafii w Pasztowej Woli w gminie Rzeczniów w diecezji radomskiej, zaprezentował ją podczas brawurowego pokazu na niedawnej wystawie Sacroexpo w Targach Kielce.

Kwiaty, gwiazdy, pstrokate aplikacje, hebrajskie znaki, motywy japońskie, symbole chrześcijańskie i odważne zestawienia czerni, jaskrawej żółci czy oranżu. Kolekcja szat liturgicznych księdza Marka Wójcika z Pasztowej Woli, którego pasją jest moda może wręcz szokować.

Szokowały publiczność

Wydarzenie szokowało publiczność, bowiem prezentowane ornaty mocno odbiegały od tradycyjnych szat liturgicznych, jakie spotkać można w naszych kościołach. Ornat, czyli wierzchnia szat liturgiczna zakładana przez kapłana do mszy świętej może przybierać różne formy. Te zaprezentowane w Kielcach utrzymane były w ostrej kolorystyce, zadziwiały barwami i kształtem przypominającym kimono. Śmiałe kolory, wzory i aplikacje to było coś, czego wierni z pewnością nie oglądają w czasie nabożeństw. Sam projektant, ubrany w strój hiszpańskiego torreadora i słomkowy kapelusz, też nie wyglądał jak typowy kapłan.

Ksiądz z pasją do mody i rocka

Kim jest niezwykły ksiądz-designer? Ksiądz Marek Wójcik jest proboszczem w Pasztowej Woli w dekanacie iłżeckim. Pochodzi ze Starachowic. Ma 55 lat. To ksiądz nietuzinkowy. Nowoczesny. Na co dzień chodzi w słomkowym kapeluszu, słucha rocka, pisze wiersze i piosenki, maluje, prowadzi teatr amatorski, jeździ na motorze. Projektuje również szaty liturgiczne, które do tej pory prezentował już w kilku miejscach w kraju i za granicą. Projektowane przez niego stroje duchownych są równie niebanalne. Inspiracje czerpie z obserwacji tego, jak ubierają się zwykli ludzie. Pomysłów dostarczają mu też filmy oraz inne kultury.

- Kolekcja ornatów, mojego pomysłu powstała z okazji 30-lecia mojego kapłaństwa. Spośród ogromnej kolekcji liczącej około 300 projektów, na targi Sacroexpo wybrałem 13 propozycji. Projekty, które zaprezentowałem w Kielcach, zainspirowane są ważnymi momentami mojego życia – fascynacją modą czy krajem. Wszystkie prezentowane na targach ornaty nie są jedynie eksponatami, lecz służą do odprawiania mszy świętej - mówi ksiądz Marek Wójcik, projektant kolekcji.

Pokaz mody liturgicznej był premierą na Międzynarodowej Wystawie Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów Sacroexpo w Targach Kielce. W rolę modeli wcielili się juniorzy szczypiorniści Klubu Sportowego Piotrkowianin z Piotrkowa Trybunalskiego.

ZOBACZ TEŻ: Ornaty ks. Marka Wójcika podczas Radom Fashion Show 2016

Marzena Kądziela

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.