Niezwykła operacja prof. Maciejewskiego w Gliwicach. Przeszczep krtani i gardła, przełyku

Czytaj dalej
Fot. Lucyna Nenow / Polska Press
Agata Pustułka

Niezwykła operacja prof. Maciejewskiego w Gliwicach. Przeszczep krtani i gardła, przełyku

Agata Pustułka

Chirurdzy rekonstrukcyjni z Instytutu Onkologii w Gliwicach znów pokazali, że są najlepsi na świecie. Właśnie przedstawili swojego wyjątkowego pacjenta 64-letniego Krzysztofa, u którego dokonali przeszczepu krtani, gardła, przełyku, tarczycy, przytarczyc, kości gnykowej, fragmentu mięśni, powłoki skórnej. Czym jeszcze zadziwi medyczny świat niesamowity zespół chirurgów z Gliwic pod kierunkiem profesora Adama Maciejewskiego?

Przeprowadzili mikrozespolenie 4 tętnic, 4 żył i 4 nerwów. To pierwsza tak rozległa transplantacja narządów, porównywalna może tylko z tym, co lekarze z Gliwic zrobili dwa i pół roku temu, gdy przeszczepili krtań Michałowi.

- Pan Krzysztof wykazał się wielką wolą życia, fantastycznym nastawieniem do zabiegu, co też miało znaczenie w podejmowaniu decyzji - mówi prof. Adam Maciejewski, który kierował zespołem lekarzy.

Pacjentowi w 2008 roku trzeba było przeszczepić wątrobę, zaś w 2010 r. z powodu nowotworu usunięto mu krtań.

Chociaż operację przeprowadzono 13 października, to dopiero teraz poinformowali o niej lekarze z Instytutu Onkologii w Gliwicach. Czekali, aż pan Krzysztof, 64-letni pacjent, będzie się czuć na tyle dobrze, żeby powiedzieć, a właściwie wyszeptać kilka słów do dziennikarzy.

Pana Krzysztofa wspierał dzielnie pan Michał, któremu zespół prof. Adama Maciejewskiego przeszczepił krtań w maju 2015 roku. Mężczyzna cały czas rehabilituje mowę, która z miesiąca na miesiąc jest coraz lepsza, a przede wszystkim cieszy się życiem: pracuje w biurze, prowadzi normalne życie towarzyskie. - Mam nadzieję, że Krzysztof też odzyska radość - mówił dziennikarzom.

Pozostało jeszcze 68% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Agata Pustułka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.