Niezwykły zabytek po renowacji. Oto Zamek Pilcza w Smoleniu WIDEO

Czytaj dalej
Fot. Paulina Musialska
Paulina Musialska

Niezwykły zabytek po renowacji. Oto Zamek Pilcza w Smoleniu WIDEO

Paulina Musialska

Jura Krakowsko-Częstochowska. Tam nie można się nudzić. Wiele atrakcji znajdą tutaj miłośnicy historii oraz zabytków. A w kwietniu tego roku mogą zwiedzać odrestaurowany zamek Pilcza w Smoleniu w gminie Pilica.

Zamek Pilcza w Smoleniu to prawdopodobnie najwyżej znajdujący się zabytek w regionie. Należał do Orlich Gniazd, czyli systemu zamków, które chroniły granicy Królestwa Polskiego. Wszystkie zamki systemu budowane były na wapiennych skałach, które były trudno dostępne dla potencjalnego najeźdźcy.

Warownia została wybudowana prawdopodobnie w połowie XIV wieku przez Ottona z Pilczy. Pierwszy zamek składał się z murów obwodowych biegnących wokół skalnej platformy, budynku mieszkalnego we wschodniej części i cylindrycznej wieży. Ta część zamku nazywana jest zamkiem górnym. Następnie zdecydowano się na dobudowanie zamku wschodniego, który składał się z muru obronnego na planie pięciokąta. Prawdopodobnie znajdowała się tutaj wieża obronna. Na dziedzińcu znajduje się studnia, która miała mieć nawet 200 metrów głębokości. Najmłodszą częścią zamku jest zamek zachodni, który został wybudowany po 1450 roku.

W maju 2016 roku zamek Pilcza został ponownie udostępniony turystom. Wcześniej przez kilka lat prowadzona była tam gruntowna renowacja. Obecnie obiekt jest w pełni przystosowany do ruchu turystycznego. U podnóża wzniesienia znajduje się duży parking, wiata dla turystów oraz Punkt Informacji Turystycznej. Wejście na zamek zajmuje około 10 minut. Uwaga, po renowacji za wejście na zamek trzeba zapłacić - 7 i 5 zł (za bilet ulgowy). W nagrodę w cenie mamy oprowadzanie przez przewodnika.

Podczas zwiedzania warto przede wszystkim wejść na wieżę obronną. Ma ona szesnaście metrów wysokości. Widok z niej zapiera dech w piersiach. W słoneczny dzień widać zamek w Podzamczu, część województwa świętokrzyskiego oraz Górę Zborów.

- Chcielibyśmy zorganizować ruch turystyczny w sposób podobny do tego, jak funkcjonuje Jaskinia Głęboka. Zwiedzanie będzie się odbywać w towarzystwie przewodnika. W ten sposób będziemy oferować wyższy standard naszej usługi. Tego na jurajskich zamkach zazwyczaj się nie robi - mówi Jacek Panek, przewodniczący rady fundacji Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego w Podlesicach.

W jaki sposób można dostać się do Smolenia? Najlepiej zdecydować się na podróż samochodem (to kilka km za Pilicą w kierunku na Kraków), ponieważ w tej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej brakuje odpowiednio dostosowanej do potrzeb mieszkańców komunikacji miejskiej. Warto dodać, że oficjalne otwarcie sezonu turystycznego na zamku Pilcza zaplanowano na 29 kwietnia. Odbędzie się tam wtedy piknik historyczny.

Paulina Musialska

Jestem dziennikarzem odpowiedzialnym przede wszystkim za Zawiercie i powiat zawierciański. Pisanie łączę z pracą fotoreportera. Zajmuję się głównie sprawami ważnymi dla społeczności lokalnej.

Jedną z moich wielkich pasji jest sport. Głównie siatkówka, piłka ręczna i skoki narciarskie. Moją pasją jest także turystyka na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Lubię zarażać innych moją miłością do tego terenu i pokazywać im najciekawsze jego zakątki.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.