Nobel dla Olgi Tokarczuk! Wielki sukces polskiej literatury

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banas
Bożydar Brakoniecki

Nobel dla Olgi Tokarczuk! Wielki sukces polskiej literatury

Bożydar Brakoniecki

Najważniejszy literacki laur znów w polskich rękach. 23 lata po nagrodzie dla Wisławy Szymborskiej mamy powód do wielkiej dumy.

O godz. 13.05 w czwartek od Matsa Malma, sekretarza Akademii Szwedzkiej, usłyszeliśmy znamienne słowa: „Pani Olga Tokarczuk zostaje laureatką tegorocznego Nobla”. Polka oficjalnie została nagrodzona Noblem za 2018 r. Wyróżnienie dostała za „narracyjną wyobraźnię, która z encyklopedyczną pasją pokazuje przekraczanie granic jako formę życia”. Drugim laureatem, za rok 2019, został Austriak Peter Handke za „wpływową twórczość, która z językowym geniuszem eksploruje peryferia i specyfikę ludzkiego doświadczenia”.

O godz. 13.05 w  czwartek od  Matsa Malma, sekretarza Akademii Szwedzkiej, usłyszeliśmy znamienne słowa: „Pani Olga Tokarczuk zostaje laureatką tegorocznego Nobla”. Polka oficjalnie została nagrodzona Noblem za 2018 r. Wyróżnienie dostała za „narracyjną wyobraźnię, która z encyklopedyczną pasją pokazuje przekraczanie granic jako formę życia”. Drugim laureatem, za rok 2019, został Austriak Peter Handke za „wpływową twórczość, która z językowym geniuszem eksploruje peryferia i specyfikę ludzkiego doświadczenia”. Czytaj w pełnej wersjki artykułu. 

Pozostało jeszcze 89% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Bożydar Brakoniecki

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.