Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Norweska matka wystąpiła o azyl w Polsce. Pomaga jej łodzianka

Czytaj dalej
Fot. mat. prasowe
Matylda Witkowska

Norweska matka wystąpiła o azyl w Polsce. Pomaga jej łodzianka

Matylda Witkowska

37-letnia Silje Garmo jest pierwszą Norweżką, która wystąpiła w Polsce o azyl. Uciekła przed cieszącym się złą sławą norweskim urzędem ds. dzieci. Łodzianka Małgorzata Owczarska stworzyła petycję w jej obronie

Silje Garmo uciekła z Norwegii z ośmiomiesięczną dziś córeczką Eirą i poprosiła w Polsce o azyl. Bała się, że tamtejszy Urząd Ochrony Praw Dziecka, tzw. Barnevernet, zabierze jej dziecko. To pierwsza w historii prośba obywatela Norwegii o azyl w Polsce. Ale rodziców, którzy popadli w konflikt z osławionym Barnevernetem, jest wiele.

Silje Garmo nigdy nie myślała, że przyjdzie jej uciekać z kraju. Jednak w jej życie wtrącił się Barnevernet. Urząd został zawiadomiony przez byłego życiowego partnera Silje, ojca jej starszej córki, obecnie 12-letniej Froyi. Dziewczynka została przekazana ojcu.

Także podczas drugiej ciąży urząd bardzo dokładnie monitorował zachowanie i stan zdrowia Silje. Dopatrzył się „przewlekłego zmęczenia” matki oraz nadużywania paracetamolu, a także „chaotycznego stylu życia” Silje z powodu trzymiesięcznej wizyty u rodziny w Hiszpanii. Jeszcze przed urodzeniem urzędnicy zapowiedzieli, że odbiorą jej córkę. Norweżka postanowiła uciekać z kraju.

W maju zabrała dziecko i tak jak stała wyjechała do Polski.

- Gdy tu przyjechałam, miałam ze sobą tylko wózek dziecięcy - mówi Silje Garmo. - Jednak bezpieczeństwo mojej rodziny jest dla mnie najważniejsze. A szczęście nie zależy od spraw materialnych - zapewnia.

W Polsce była już wcześniej. Tu miała przyjaciół. Pomogli jej prawnicy z Instytutu Ordo Iuris. Zbadali dokumenty i sprawdzili sytuację w Norwegii. 31 sierpnia w Urzędzie ds. Cudzoziemców w Warszawie w imieniu Silje i Eiry złożyli wniosek o azyl.

Prawnicy Ordo Iuris nie mają wątpliwości, że zarzuty norweskich urzędników nie zostały poparte żadnymi dowodami. Podkreślają, że tak duża ingerencja w rodzinę jest niezgodna z konwencjami międzynarodowymi.

Pozostało jeszcze 74% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Matylda Witkowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.