Jacek Drost

Noszenie stroju mieszczan żywieckich na liście niematerialnego dziedzictwa? Czemu nie!

Specyficzne stroje mieszczan żywieckich noszą  mieszkańcy Żywca od trzech wieków. Tradycję kultywują członkowie Asysty Żywieckiej Fot. FOT. Antoni Szlagor/Facebook Specyficzne stroje mieszczan żywieckich noszą mieszkańcy Żywca od trzech wieków. Tradycję kultywują członkowie Asysty Żywieckiej
Jacek Drost

Spotkanie w sprawie wpisania noszenia żywieckiego stroju mieszczańskiego na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturalnego odbyło się sobotę w Żywcu. Inicjatorzy akcji chcą, żeby w przyszłości tradycja ta została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Żywiec to jedyne miasto w Polsce, w którym zachowała się tradycja noszenia stroju mieszczańskiego (wszędzie indziej są stroje regionalne).

- Tradycje noszenia takiego stroju można datować na 300 lat wstecz - stwierdziła Dorota Firlej, kustosz z Muzeum Miejskiego w Żywcu.

Szczególnie okazale - niczym z bajki - wygląda strój kobiecy. Stał się taki w XIX wieku, kiedy to żywieckie mieszczki przyozdobiły go w niepowtarzalny sposób. W takiej formy znamy go do dziś. Najcenniejszym dodatkiem stroju kobiecego stały się hafty, które znalazły się na tiulowych krezach, chustach, krzyżówkach, łoktuszach, fartuchach i chusteczkach. Cały strój potrafi ważyć nawet 12 kg! Przy ubieraniu niezbędna jest pomoc drugiej osoby. Wszystko trwa kilkadziesiąt minut.

Żywieccy mieszczanie, zwani putoszami, ubrani w tradycyjne stroje, obecni są podczas najważniejszych wydarzeń w mieście, a także świąt państwowych i kościelnych. Obecni byli m.in. podczas wizyty królowej hiszpańskiej, Ignacego Mościckiego, Józefa Hallera, pielgrzymki Jana Pawła II oraz pogrzebu Marii Krystyny Habsburg. Co roku można ich spotkać w Krakowie, idących z Wawelu na Skałkę w procesji ku czci św. Stanisława. Asysta Żywiecka, która ich zrzesza, pielgrzymuje także do Kalwarii Zebrzydowskiej na uroczystości maryjne w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Ale największą grupę osób w tradycyjnych strojach mieszczańskich można podziwiać podczas procesji kończącej oktawę Bożego Ciała.

- Jako członek stowarzyszenia Asysta Żywiecka z całego serca wspieram chęć wpisania tradycji noszenia żywieckiego stroju mieszczańskiego na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturalnego. Dziś wspólnie z ponad 200 mieszkańcami Żywca i sąsiednich miejscowości zrobiliśmy olbrzymi krok w tym kierunku, zbierając podpisy pod wnioskiem. Nosząc żywiecki strój mieszczański czuję prawdziwą dumę, z podziwem przyglądam się też wielkiemu szacunkowi, jakim żywieckie rody od stuleci obdarzają ten strój i jego symbolikę. Możemy być z tego bardzo dumni! - stwierdził burmistrz Żywca Antoni Szlagor.

Dorota Firlej dodała, że wpisanie na listę niejako usankcjonuje tradycję noszenia takich strojów.

- Za wpisaniem na listę nie idą żadne pieniądze, ale dla nas to szalenie ważna, prestiżowa sprawa - stwierdziła Dorota Firlej. Dodała, że procedura może się zakończyć na przełomie roku. Później będą starali się o wpisanie na światową listę UNESCO.

Jacek Drost

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.