Nowa biblioteka UwB. Miejsce na 600 tys. książek. To ma być biblioteka marzeń

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Anna Kopeć

Nowa biblioteka UwB. Miejsce na 600 tys. książek. To ma być biblioteka marzeń

Anna Kopeć

Na parterze wypożyczalnia, wrzutnia i magazyny, na piętrze przestrzenna czytelnia, która pomieści nawet 150 osób oraz zielone atrium do spotkań. Tak za trzy lata ma wyglądać nowa biblioteka UwB.

3250 mkw. powierzchni, prawie 13 metrów bieżących regałów, na których zmieści się ponad 600 tys. książek - tak w liczbach ma wyglądać nowa Biblioteka Uniwersytecka, która zostanie zbudowana na terenie kampusu Uniwersytetu w Białymstoku przy ul. Ciołkowskiego.

- Będzie to biblioteka w nowoczesnym stylu z szerokim dostępem do zasobów elektronicznych. To kolejny etap rozwoju kampusu. Mam nadzieję, że w przeciągu iluś lat będzie prawdziwym kampusem, będzie tu wszystko co z uniwersytetem się wiąże - mówi Robert Ciborowski, rektor UwB.

Wstępny projekt przygotowała spółka Demiurg z Poznania. Biblioteka ma mieć formę pięciokąta. - Wyzwaniem było też zaprojektowanie biblioteki na miarę XXI wieku, która byłaby nowoczesna, mogła pomieścić zbiory tradycyjne i elektroniczne, ale też, żeby mogła się rozwijać - opowiada Inga Rolek, architekt firmy Demiurg. - Chcieliśmy stworzyć budynek, który z zewnątrz będzie korespondował z obecną architekturą, ale w środku będzie pokazywał zupełnie nową jakość. Dlatego w centrum biblioteki będzie zielone atrium, czyli przestrzeń do wspólnej nauki i relaksu, takie miejsce, które będzie integrować studentów ze wszystkich wydziałów.

Piętro będzie służyło czytelnikom. Tu ma się znajdować przestrzenna czytelnia z antresolą dla 150 osób. Zaplanowano także stanowiska katalogowe i komputerowe, pokój pracy zespołowej, kabiny do pracy indywidualnej, a także gabinet Ryszarda Kaczorowskiego i salę konferencyjną. Parter to miejsce głównie dla pracowników. Tu będą się znajdowały magazyny książek, wypożyczalnia i wrzutnia.

Do końca roku Demiurg ma przedstawić kompletny projekt biblioteki. Z początkiem nowego roku powinien być ogłoszony przetarg na wykonawcę robót. - W roku akademickim 2020/21 nasz student będzie mógł korzystać z biblioteki głównej już w kampusie przy ul. Ciołkowskiego. To plany optymistyczne, ale realne - zapewnia Tomasz Zalewski, kanclerz uczelni.

Władze uczelni szacują, że inwestycja będzie kosztowała do 20 mln zł. Pieniądze będą pochodziły ze sprzedaży dotychczasowej biblioteki przy ul. Skłodowskiej-Curie (na tej transakcji uczelnia zarobiła 25 mln zł).

Następnym etapem rozwoju kampusu ma być budowa obserwatorium astronomicznego i planetarium. A w dalszej przyszłości także przeniesienie na ul. Ciołkowskiego wydziałów humanistycznych i ekonomii.

Anna Kopeć

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.