Nowa fotka z radaru. Unia sypnie na to pieniędzmi

Czytaj dalej
Fot. Szymon Starnawski
Marek Weckwerth

Nowa fotka z radaru. Unia sypnie na to pieniędzmi

Marek Weckwerth

Na polskich drogach będzie zainstalowanych 358 nowych fotoradarów i urządzeń rejestrujących prędkość pojazdów, w tym 111 w nowych miejscach.

Mowa jest o fotoradarach stacjonarnych i mobilnych, o odcinkowych pomiarach prędkości, rejestratory przejazdu na czerwonym świetle - nawet takich, które zainstalowane zostaną nie tylko na skrzyżowaniach dróg, ale też na przejazdach kolejowych.

247 urządzeń stanie w dotychczasowych miejscach, a zatem zastąpią stare. Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD) wyjaśnia, że najstarsze i wyeksploatowane już urządzenia funkcjonujące w ramach systemu CANARD (Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym) będą sukcesywnie wymieniane.

Teraz CANARD dysponuje 431 fotoradarami, 30 urządzeniami do odcinkowego pomiaru średniej prędkości oraz 29 mobilnymi urządzeniami rejestrującymi prędkość (w te wyposażone są radiowozy GITD).
Ponadto 20 niebezpiecznych skrzyżowań na terenie całej Polski monitorowanych jest przez sygnalizatory przejazdu na czerwonym świetle.

W naszym regionie rejestratory wjazdu „na czerwonym” znajdują się w: Nakle nad Notecią (droga krajowa nr 10), w Kowalu (nr 91), w Grębocinie pod Toruniem (nr 15). W Kujawsko-Pomorskiem i jego ościennych gminach działa 21 fotoradarów.

Kiedy rozpocznie się ustawianie nowych urządzeń kontroli prędkości i przejazdu „na czerwonym”? Czytaj więcej w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 69% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marek Weckwerth

Dziennikarz "Gazety Pomorskiej" specjalizujący się tematyce bezpieczeństwa ruchu drogowego, transportu, gospodarki oraz turystyki i krajoznawstwa. Zainteresowania: turystyka, rekreacja i sport, kajakarstwo, historia, polityka. Instruktor, komandor spływów i wypraw kajakowych, autor podręczników dla kajakarzy i setek artykułów prasowych z tego zakresu. Rekordzista Polski w pływaniu kajakiem rzekami pod prąd od ujścia do źródła. Magister nauk politycznych po uczelniach w Poznaniu i Bydgoszczy.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.