Agnieszka Kamińska

Nowa instytucja skarbowa budzi ogromny sprzeciw celników

Nowa instytucja skarbowa budzi ogromny sprzeciw celników Fot. Tomasz Bołt
Agnieszka Kamińska

Krajowa Administracja Skarbowa budzi sprzeciw celników. Twierdzą, że powołanie do życia nowej instytucji spowoduje zwolnienia w ich formacji.

Jesteśmy załamani, sytuacja jest katastrofalna! Nie wiemy, czy od nowego roku w ogóle będziemy pracować - grzmią funkcjonariusze z Izby Celnej w Gdyni. Od stycznia 2017 r. ma funkcjonować Krajowa Administracja Skarbowa. Ustawę w tej sprawie przyjął już Sejm. Wszystko wskazuje na to, że projekt uzyska aprobatę Senatu. Ustawa zakłada, że w miejsce obecnej Służby Celnej i skarbowej oraz urzędów kontroli skarbowej zostanie powołany jeden organ. Ma on być podporządkowany ministrowi finansów, a jej szefem zostanie wiceminister finansów. KAS wywołuje ogromny sprzeciw celników. Tylko w gdyńskim oddziale pracuje około tysiąca funkcjonariuszy. W całym kraju jest ich 15 tys. (funkcjonariuszy i pracowników w Służbie Celnej, Administracji Podatkowej i Kontroli Skarbowej jest w całym kraju około 65 tysięcy). Związkowcy twierdzą, że w wyniku zmian w formacji pozostanie kilka tysięcy mundurowych. Reszta, według nich, przejdzie na cywilne stanowiska lub straci pracę.

- Nowa instytucja ma działać już za dwa miesiące. Tymczasem nie wiemy, jak ma wyglądać jej struktura. Nie wiemy, ile będzie placówek celnych i gdzie one będą funkcjonować. Nie mamy żadnych gwarancji zatrudnienia. Jesteśmy zdruzgotani - mówi Jacek Opara, szef zakładowej organizacji izbowej Związku Zawodowego Celnicy PL przy Izbie Celnej w Gdyni. Autorzy projektu tłumaczą, że nowa instytucja uszczelni system podatkowy. Zmniejszy się biurokracja i zwiększą wpływy do budżetu. Mówią, że nie będzie masowych zwolnień. Pojawić mają się za to nowe miejsca pracy - np. na lotniskach.

- Chodzi o pewną konsolidację. Zostaną powołane urzędy celno-skarbowe, a ich pracownicy będą mieli dużo większe kompetencje - tłumaczył Łukasz Schreiber z PiS podczas sejmowej debaty nt. KAS.

Nowa instytucja uzyskała negatywną opinię Krajowej Rady Sądownictwa i Biura Studiów i Analiz Sądu Najwyższego. „Regulacja stosunków pracy i stosunków służby w Krajowej Administracji Skarbowej nie opiera się na zasadach, jakim powinny odpowiadać stosunki zatrudnienia w administracji państwowej” - czytamy w lipcowej opinii SN.

- Nowe przepisy wprowadzą totalny chaos. Mieszane są zasady zatrudnienia, ale też odpowiedzialności. To sytuacja bardzo niebezpieczna dla państwa - dodaje Jacek Opara.

Agnieszka Kamińska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.