Nowa sala sportowa dla uczniów i nauczycieli

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Czesław Wachnik

Nowa sala sportowa dla uczniów i nauczycieli

Czesław Wachnik

- Budowa sali gimnastycznej przy szkole podstawowej ma kosztować prawie 3 mln zł - powiedział burmistrz Czerwieńska Piotr Iwanus.

Wczoraj miał zostać rozstrzygnięty przetarg na budowę sali gimnastycznej przy szkole podstawowej w Czerwieńsku. Czy tak się stało?
Tak. Zgłosiło się do niego sześć firm, a najkorzystniejszą ofertę przedstawiła firma Techgips Budownictwo z Mo-drzycy koło Otynia. Zaproponowała ona budowę hali za 2,9 mln zł, a przypomnę, że zgodnie z kosztorysem inwestycja miała kosztować około 3,5 mln zł. A więc zaoszczędzimy ponad pół miliona złotych. Jeszcze w tym miesiącu chcemy podpisać umowę z wykonawcą tak, by pierwsze roboty mogły się rozpocząć jak najszybciej. Wtedy być może uda się zakończyć stan surowy sali jeszcze w tym roku. Natomiast jej oddanie do użytku zaplanowaliśmy do końca przyszłego roku.

Jak będzie wyglądała nowa sala gimnastyczna?
Będzie to obiekt o dwóch kondygnacjach o powierzchni ponad 920 metrów kwadratowych. Na parterze znajdzie się sala gimnastyczna o powierzchni 278 metrów kwadratowych plus zaplecze sanitarne i magazynowe. Natomiast na piętrze zostaną urządzone trzy sale dydaktyczno - lekcyjne dla potrzeb szkoły podstawowej. W nowej sali znajdzie się pełnowymiarowe boisko do gry w piłkę siatkową oraz koszykówkę. Można też będzie, oczywiście w ograniczonym zakresie, grać w piłkę ręczną. Nawierzchnia sali będzie kolorowa, wykonana z tworzywa sztucznego.

Po wybudowaniu sali w Czerwieńsku, przyjdzie pora na salę w Leśniowie Wielkim

A kwestia finansowa, czyli skąd pieniądze?
Około jedna trzecia potrzebnej sumy, a więc około milion złotych, pozyskaliśmy z ministerstwa sportu, z puli na rozwój bazy sportowej. Natomiast około 800 tys. zł zamierzamy dostać z unijnego Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020, a konkretnie z programu ,,Poprawa bazy edukacyjnej w województwie lubuskim”. Już złożyliśmy w tej sprawie potrzebne dokumenty. Pozyskane pieniądze zostaną przeznaczone na budowę i urządzenie na piętrze sali trzech gabinetów, a więc matematycznego, chemicznego i przyrodniczego. Zapewne część pieniędzy, czyli być może około miliona złotych, trzeba będzie wyłożyć z budżetu gminy.

Czy po zbudowaniu sali przy podstawówce w Czerwieńsku wszystkie placówki będą już miały odpowiednią bazę sportową?
Od 10 lat stawiamy na poprawę bazy edukacyjno - sportowej. I hala w Czerwieńsku będzie kolejnym krokiem, by ten cel osiągnąć. Wcześniej wybudowaliśmy sale w Nietkowie i Nietkowicach oraz piękną halę sportową przy Gimnazjum w Czerwieńsku. Kolejnym krokiem ma być budowa sali sportowej przy szkole podstawowej w Leśniowie Wielkim. To ostatnia placówka, w której nie ma odpowiedniej bazy sportowej. Planujemy, że rozpoczniemy jej budowę w 2017 roku, tak by zakończyć rok później. Już mamy projekt i pozwolenie na budowę. A kolejnym zadaniem będzie pozyskanie pieniędzy z zewnątrz. Samą gminę na taką inwestycję nie stać.

Czesław Wachnik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.