Nowa siedziba Muzeum Śląskiego ma rok [INFOGRAFIKA]

Czytaj dalej
J. Przybytek, O. Krzyżyk

Nowa siedziba Muzeum Śląskiego ma rok [INFOGRAFIKA]

J. Przybytek, O. Krzyżyk

W ubiegłą niedzielę minął okrągły rok od otwarcia Muzeum Śląskiego w nowej siedzibie na terenie po kopalni. Z tej okazji muzealnicy zaprosili do wspólnego świętowania i podsumowania minionych 12 miesięcy

Na tę budowę mieszkańcy aglomeracji czekali kilkanaście lat. W końcu, po licznych perturbacjach, rok temu - 26 czerwca - Muzeum Śląskie otwarto w nowej siedzibie, zaprojektowanej przez architektów z pracowni Riegler Riewe Archite-kten z Grazu, adekwatnej do rangi placówki, która ma „śląskie” w nazwie i do posiadanych przez nią ogromnych zbiorów. W ubiegłą niedzielę na terenie po kopalni Katowice świętowano pierwszy rok muzeum pod nowym adresem, był tort, koncetr i - co już stało się tradycją podczas różnych muzealnych imprez - była okazja zwiedzić tutejsze wystawy za złotówkę. Była to też okazja do podsumowania minionego roku w muzeum w liczbach.

Mieszkanie za czytanie

Rok Muzeum Śląskiego w liczbach
350 tysięcy - około tyle osób zwiedziło w ciągu roku nowe Muzeum Śląskie. To naprawdę dobry wynik, dla porównania Muzeum Historii Żydów Polskich w rok od otwarcia, czyli od kwietnia 2013 do kwietnia 2014 - zwiedziło 250 tys. osób. Największa liczba zwiedzających w muzealnych progach pojawiła się zaraz po otwarciu, gdy muzeum można było zwiedzać za darmo (przez miesiąc ponad 60 tys.), ale i w późniejszych tygodniach frekwencja była na przyzwoitym poziomie.

Od 900 do nawet 1500 osób odwiedza Muzeum Śląskie we wtorki, gdy tutejsze ekspozycje można oglądać za darmo.

50 wystaw i projektów edukacyjnych zrealizowano w muzeum w ciągu minionego roku. Mowa o wystawach czasowych, w tym największe.

6 wystaw stałych możemy oglądać na podziemnych ekspozycjach Muzeum Śląskiego. To Galeria sztuki polskiej 1800-1945, sztuki polskiej po 1945 roku, galerie plastyki nieprofesjonalnej i śląskiej sztuki sakralnej, Laboratorium przestrzeni teatralnych. Przeszłość w teraźniejszości oraz wystawa historyczna „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”.

1400 tys. eksponatów znajduje się na podziemnych wystawach Muzeum Śląskiego. Natomiast wszystkie zbiory śląskiej placówki liczą aż 118 tys. obiektów muzealnych.

6 tys. m kw. powierzchni wystawienniczej jest w gmachu muzeum na terenie po kopalni Katowice. Natomiast około 28 tys. metrów kwadratowych całej muzealnej powierzchni.

40 metrów. Z takiej wysokości można oglądać panoramę Katowic oraz strefę kultury ze zrewitalizowanej pokopalnianej wieży szybowej szybu Warszawa II. Na jej szczecie zlokalizowano taras widokowy.

1 dzieło prezentowane jest w holu centralnym podziemnego gmachu. To tzw. Galeria Jednego Dzieła. To tu na otwarcie muzeum pokazano instalację „Modry” Leona Tarasewicza, a obecnie można tu oglądać dzieło Carole Benzakem „Mi’ma’amakim... *Psalm 130”.

400 eksponatów jest wystawie historycznej o Górnym Śląsku. Znajdziemy tu też 2200 grafik i fotografii, 320 artykułów, 165 biogramów, 160 plansz ekspozycyjnych, 35 paneli interaktywnych, 35 projekcji wideo i 17 słuchowisk. Na ekspozycję składa się ponad 30 pomieszczeń.


Create your own infographics
J. Przybytek, O. Krzyżyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.