Nowa taryfa i nowe wzory biletów ZTM od marca. Bilety będą pionowe

Czytaj dalej
tos

Nowa taryfa i nowe wzory biletów ZTM od marca. Bilety będą pionowe

tos

Dla jednych taniej, dla innych drożej. Od 1 marca obowiązywać będzie nowa taryfa biletowa w autobusach, tramwajach i trolejbusach kursujących pod szyldem ZTM. Zupełną nowością będą nowe wzory biletów.

- Część mieszkańców sygnalizowała nam potrzebę zmian w taryfie. Patrzymy też na to, co się dzieje w innych częściach Polski i świata. Przeglądnęliśmy rozwiązania taryfowe w całej Polsce i nie tylko. Stąd wniosek, aby uelastycznić tę taryfę, przede wszystkim dla tych grup osób, które do tej pory z komunikacji miejskiej nie korzystały - mówi Grzegorz Kwitek, odpowiedzialny za sprawy transportu członek zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, i dodaje, że nowe rozwiązania mają być prostsze i bardziej czytelne dla szarego pasażera.

Tu taniej, tam drożej

Najbardziej istotną nowością będzie zmniejszenie cen w taryfie odległościowej. Na przykład za przejazd do 1 kilometra do tej pory płacono 2,20 zł za bilet normalny, teraz proponuje się kwotę 1,60 zł, a przy odległości od 2 do 5 kilometrów cena biletu ma się zmniejszyć z 3,10 zł do 2,80 zł. Zdrożeją z kolei tradycyjne bilety papierowe. Tu - jak zaznacza ZTM - podwyżki nie było od 2013 roku. Bilet 20-minutowy nie będzie kosztował już 3,20 zł, a 3,40 zł. Cena biletu 40-minutowego wzrośnie z 3,80 zł do 4,00 zł, a 90-minutowego z 4,80 zł do 5 złotych. Szefowa ZTM podkreśla jednak, że póki co bilety papierowe nadal będą w użyciu.

- Wiele systemów komunikacji pokazuje, że bilet papierowy wciąż cieszy się powodzeniem. Częstokroć pasażer jest nakłaniany do przejścia na bilet elektroniczny, bo jest tańszy i wygodniejszy i nie marnuje papieru, ale pasażerowie mają różne preferencje i to też akceptujemy - mówi Małgorzata Gutowska.

Pozostało jeszcze 53% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
tos

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.