Nowa wiceprezydent Dąbrowie i 16-letni doradca prezydenta w Zawierciu

Czytaj dalej
Fot. Paulina Musialska
Piotr Sobierajski, Paulina Musialska

Nowa wiceprezydent Dąbrowie i 16-letni doradca prezydenta w Zawierciu

Piotr Sobierajski, Paulina Musialska

Pierwsza sesja nowo wybranej Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej już się odbyła. Jej przewodniczącą została znów Agnieszka Pasternak (SLD Lewica Razem), która pełniła już tę funkcję w ostatnich latach. Rada Miejska zebrała się również w Zawierciu.

Agnieszka Pasternak uzyskała w tajnym głosowaniu 18 głosów poparcia. Sześć kart do głosowania oddanych zostało bez zaznaczonego wyboru, a jeden głos okazał się nieważny.

W Dąbrowie Górniczej mamy teraz dwie nowe radne

Podczas sesji przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej w Dąbrowie Górniczej Mariusz Kucharczyk wręczył wszystkim nowo wybranych radnym zaświadczenia o wyborze. W stosunku do wyborów mieszkańców nastąpiły dwie zmiany. Marcina Bazylaka (SLD Lewica Razem), który został wybrany prezydentem miasta, zastąpiła na stanowisku radnego Bożena Kozak. Zbigniewa Podrazę (też SLD Lewica Razem), który zdecydował się wrócić do pracy w ZCO Szpitalu Specjalistycznym im. S. Starkiewicza, zastąpiła z kolei Krystyna Szaniawska.

Prezydent rezygnuje z SLD, powołuje nowego zastępcę

Michał Kucharczyk wręczył również zaświadczenie o wyborze nowemu prezydentowi miasta Marcinowi Bazylakowi.

- Zależy mi na tym, żeby Dąbrowa nadal rozwijała się jako miasto obywatelskie i aktywne - podkreślił w swoim wystąpieniu Marcin Bazylak, prezydent miasta. - Dołożę wszelkich starań, by dąbrowianie mieli wpływ na miasto, ponieważ uważam, że aktywność obywatelska jest wielką szansą na zatrzymanie w Dąbrowie młodzieży i ściągniecie do miasta nowych mieszkańców. Po drugie, Dąbrowa musi być zdrowa, dlatego już teraz zapowiadam, że moje pierwsze decyzje będą dotyczyły właśnie tego obszaru. Jednocześnie do wszystkich dąbrowian kieruję prośbę: wspólnie zbudujmy samorząd otwarty, i oparty na dialogu - dodał.

Marcin Bazylak zrezygnował z członkostwa w Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Powiedział, że bezpartyjność pozwoli lepiej budować zgodę wśród mieszkańców. Zaznaczył przy tym, że pozostaje człowiekiem o lewicowych przekonaniach. Nowy prezydent przedstawił też swoich współpracowników. Jego zastępcami zostali Bożena Borowiec oraz Damian Rutkowski. To on będzie pierwszym zastępcą prezydenta miasta. Od lat związany z dąbrowskim samorządem, ostatnio jako wiceprezydent. Wiceprezydentem będzie też Bożena Borowiec, która posiada wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu jednostkami pomocy społecznej. Prezydent Bazylak w I kwartale 2019 r. planuje natomiast powołać zastępcę odpowiedzialnego za obszary innowacji i rozwój.

16-letni doradca prezydenta Zawiercia

Prezydent Zawiercia, Łukasz Konarski zaskoczył wszystkich. Zdecydował, że w mieście nie będzie wiceprezydentów. Swoją decyzję tłumaczy dobrem finansów miasta.

- Miasta po prostu nie stać na wiceprezydentów - mówił Łukasz Konarski, który niejakoi w zamian powołał młodzieżowego zastępcę. Funkcję tę będzie sprawować 16-letni Jakub Kosoń, który przez kilka lat prowadził portal OtoZawiercie.pl.

- Prezydent podczas sesji przedstawił mnie jako jego „nieformalnego zastępcę”. To tylko nieoficjalna nazwa. To praca społeczna, bez wynagrodzenia. W praktyce będę mógł doradzać prezydentowi szczególnie w kwestiach społecznych i młodzieżowych. Będę też odpowiedzialny za komunikację społeczną. Wspólnie z innymi współpracownikami prezydenta będziemy realizować dobre projekty - tłumaczy Jakub Kosoń.

Piotr Sobierajski, Paulina Musialska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.