Nowa wieża na lotnisku Katowice Airport w Pyrzowicach jest najwyższa w Polsce. Uroczyste otwarcie w Dniu Kontrolera Ruchu Lotniczego 20.10

Czytaj dalej
Dorota Niećko

Nowa wieża na lotnisku Katowice Airport w Pyrzowicach jest najwyższa w Polsce. Uroczyste otwarcie w Dniu Kontrolera Ruchu Lotniczego 20.10

Dorota Niećko

To najwyższa wieża na polskich lotniskach. 20 października 2019 na lotnisku w Pyrzowicach uroczyście oddano do użytku nową wieżę kontroli lotów. Kontrolerzy przeniosą się do niej pod koniec listopada. Wieża kosztowała ponad 25 mln złotych.

Nowa wieża Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej na lotnisku w Pyrzowi-cach nazywana jest pieszczotliwie „Królową”. Bo na razie jest królową wież w Polsce, jeśli chodzi o wysokość. Ma 46 metrów, a sala kontrolerów jest na 41. metrze - to najwyżej położona sala na polskich lotniskach.

Sala operacyjna, serce wieży, jest niżej, na dolnym poziomie. Jest lustrzanym odbiciem sali operacyjnej na lotnisku w Krakowie.

- Oba lotniska, Katowice i Kraków, mogą więc nawzajem przejmować swoje obowiązki - mówi Janusz Janiszewski, prezes PAŻP.

Wczoraj wziął udział w uroczystym rozpoczęciu uruchamiania wieży razem z m.in. ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem, pełnomocnikiem rządu Mikołajem Wildem czy prezesem GTL Arturem Tomasikiem. Agnieszka Lenartowicz-Łysik, doradca prezydenta RP, odczytała list od Andrzeja Dudy z życzeniami dla kontrolerów ruchu - bo nową wieżę uruchomiono dokładnie w dniu ich święta (20.10 jest Międzynarodowy Dzień Kontrolera Ruchu Lotniczego). Życzenia od premiera dla nich odczytał minister Adamczyk. Wieczorem, równie uroczyście, włączono iluminację wieży.

Uroczyste otwarcie nie oznacza, że kontrolerzy z Pyrzowic już przenieśli się ze starej, 23-metrowej wieży, do nowej. Najpierw rozpocznie się tzw. shadow mode, czas, kiedy obie wieże będą pracować równocześnie, a wszystkie systemy w nowej będą testowane.

- Szacujemy, że do nowej wieży przeniesiemy się 26-27 listopada - mówi Michał Jęczalik, koordynator transferu i kontroler z 10-letnim stażem.

Kubatura obiektu, który powstawał od wiosny 2017, wynosi 7350 m sześciennych, a powierzchnia 1832 mkw. Wieża stoi w południowo-wschodniej części portu. Składa się z dwóch części, niższa to dwukondygnacyjny budynek, wyższa ma wysokość 45,75 m. Wokół powstał system dróg wewnętrznych i parkingi. Obudowę wieży zaprojektowano z aluminiowej płyty kompozytowej. Wewnątrz, prócz sali operacyjnej i sali kontrolerów, są m.in. pomieszczenia socjalne - jednoosobowe pokoje wypoczynkowe dla pracowników, łazienki, kuchnia, siłownia. W nowej wieży będzie pracować tyle samo kontrolerów, co w starej - 30-40 osób.

Janiszewski szacuje, że w latach 2020-2024 w Polsce, z racji na rosnący ruch lotniczy, potrzeba będzie 139 kontrolerów więcej. Ale nie jest łatwo nim zostać. Choć na kurs zgłasza się 1500 chętnych, niewielu przechodzi wielostopniowy egzamin i dwuletnie szkolenie - ostatecznie do pracy trafia 10-15 osób. PAŻP w 2018 roku obsłużył ponad milion operacji lotniczych. W ciągu doby to 2,5-3 tys. operacji.

Dorota Niećko

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.