Nowe boisko we wsi? Jeszcze w tym roku!

Czytaj dalej
Fot. Alicja Kucharska
Alicja Kucharska

Nowe boisko we wsi? Jeszcze w tym roku!

Alicja Kucharska

Na stan obiektu narzekają mieszkańcy i piłkarze miejscowego klubu w Ołoboku w gminie Skąpe. Ale jesienią wszystko może się zmienić. Powstanie stadion.

Odpowiednie wnioski zostały złożone. Gmina oczekuje na rozstrzygnięcie. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to prawdopodobnie jeszcze w tym roku uda się zmodernizować boisko sportowe.
Jak poinformowała nas Marta Kincel-Olejnik z gminy Skąpe, modernizacja zakłada przebudowę szatni, odtworzenie murawy boiska, montaż trybun dla widzów z 234 miejscami siedzącymi, a także systemu nawadniania z samodzielnego ujęcia wody. Ponadto cały teren zostanie ogrodzony i wykonane zostaną ciągi piesze.

- W założeniu boisko ma być ogólnodostępne. Polski Związek Piłki Nożnej wydał warunkową licencję na rozgrywki prowadzone na tym stadionie. Brak modernizacji powodowałby wykluczenie boiska i poniekąd miejscowego klubu z rozgrywek mistrzowskich i pucharowych. Piłkarze musieliby rozgrywać mecze w innych miejscowościach - dodała Marta Kincel-Olejnik.

- To niepotrzebna, a konieczna inwestycja - podkreśla Andrzej Kałużny wiceprezes klubu Błękitni Ołobok. - Wymogi nakładane przez związek piłki nożnej mówią o dostosowaniu boiska do gry w danej klasie rozgrywkowej. By budować kulturę sportową, należy zacząć od podstaw. Przy okazji budowana jest także tradycja lokalna. Mamy nadzieję, że modernizacja dojdzie do skutku i również nasz stadion będzie wizytówką naszej miejscowości, tak jak w wielu miejscowościach ościennych - dodał A. Kałużny.

Nie tylko boisko jest sprawą ważną dla mieszkańców. Na remont czekają chodniki i droga

Wniosek o dofinansowanie remontu boiska złożono do Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach programu modernizacji infrastruktury sportowej. - Jeśli nie uda nam się pozyskać dofinansowania w tym programie, liczymy, że uda nam się w drugim, tj. programie rozwoju regionalnego infrastruktury sportowej – zdradza M. Kincel Olejnik. Do urzędu marszałkowskiego trafiło zgłoszenie o ujęcie zadania inwestycyjnego w „Programie Rozwoju Bazy Sportowej Województwa Lubuskiego na lata 2016 -2018”, co jest warunkiem niezbędnym przy staraniu się o pozyskanie pieniędzy.

O tym, czy gminie uda się pozyskać dofinansowanie, będzie wiadomo do końca lipca. Wtedy też rozpoczęłaby się budowa, która miałaby się zakończyć jesienią. Szacunkowy koszt inwestycji to blisko 700 tysięcy złotych. Gmina może ubiegać się o dofinansowanie, które w zależności od ostatecznie przyjętego programu - wynosi 50 lub 33 proc. wartości inwestycji.

Zdaniem sołtysa Ołoboku, należy wykorzystywać możliwości pozyskania pieniędzy z programów zewnętrznych, pamiętając przy tym o sprawach priorytetowych. - Bardzo ważne są też remonty chodników i drogi biegnącej przez wieś - z nich mieszkańcy korzystają codziennie. Boisko sportowe też jest inwestycją potrzebną, zwłaszcza jeśli można starać się o dofinansowanie - wyjaśnił Jarosław Ślizień.

Autor: Alicja Kucharska

Alicja Kucharska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.