Paweł Pawlik

Nowe centrum Gliwic: Zachodnia Brama Metropolii Silesia. Plany wracają!

Nowe centrum Gliwic: Zachodnia Brama Metropolii Silesia. Plany wracają! Fot. wizualizacja P.A. NOVA
Paweł Pawlik

Miasto kupiło od PKP ziemię przed dworcem kolejowym, gdzie ma postać nowe centrum miasta. Powstanie tu m.in. centrum przesiadkowe.

Gliwice mają mieć nowe centrum. Będzie nowocześnie, praktycznie i zielono, a wszystko to za 100 milionów złotych. Kiedy? Nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że miasto zgodnie z planem pod koniec grudnia ubiegłego roku odkupiło od PKP teren przed dworcem kolejowym. Łącznie ok. 5 hektarów ziemi.

To tu powstanie nowe centrum miasta, którego centralnym punktem będzie centrum przesiadkowe o dumnie brzmiącej nazwie: Zachodnia Brama Metropolii Silesia.

Projekt, o którym głośno było w 2011 roku, wraca na usta miejskich planistów. Impulsem do rozpoczęcia prac jest długo wyczekiwany remont na gliwickim dworcu. Centrum przesiadkowe sprawi, że będzie można szybko i wygodnie przesiąść się w ciągu kilku minut z autobusu komunikacji miejskiej do autobusu PKS lub pociągu i odwrotnie. Nadanie reprezentacyjnego wyglądu placowi przed dworcem i terenom sąsiednim ma być elementem podnoszącym atrakcyjność tego miejsca.

- Celem projektu jest realizacja nowoczesnego systemu komunikacyjnego w skali metropolitalnej, integrującego wszystkie środki transportu publicznego z ruchem pieszym i rowerowym oraz parkingami - opisuje Marek Jarzębowski, rzecznik prezydenta Gliwic. Inwestycja zakłada zagospodarowanie placu przed dworcem po stronie południowej oraz tereny po stronie północnej, a także zmodernizowane przyległe ulice. Oprócz centrum przesiadkowego, wraz z rozbudową centrum, część obszaru zostanie przeznaczona na działalność komercyjną. Powstaną tu np. kawiarnie czy restauracje.

- Trwa procedura zmierzająca do wyłonienia wykonawcy, który wykona wariantową koncepcję techniczno-architektoniczną. Szacunkowy koszt to co najmniej 100 mln zł - mówi Jarzębowski.

Zachodnia Brama Metropolii Silesia ma powstać przy pomocy unijnego dofinansowania. Miasto złożyło w tej sprawie wniosek na przyznanie 120 mln zł. Wymogi tego programu przewidują, że do 2015 roku powinien uzyskać decyzję i pozwolenie na budowę, a zakończyć się i rozliczyć do 2020 roku.


*Miss Studniówki 2015 ZDJĘCIA Najpiękniejsze dziewczyny studniówki
*Abonament RTV 2015 droższy! [ILE WYNOSI ABONAMENT + ZWOLNIENIA] Kto nie musi płacić abonamentu?
*Poszukiwani przestępcy z woj. śląskiego. Czy widziałeś te osoby? [TOPLISTA POSZUKIWANYCH]
*Aneta Zając nago w Playboyu [PIKANTNE ZDJĘCIA + WIDEO]
*Strajk w JSW? Będzie głośniej niż w Kompanii Węglowej! - ostrzegają górnicy
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Paweł Pawlik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.