Nowe centrum przesiadkowe w Żorach to już Europa. Powstało w miejscu dawnego dworca autobusowego

Czytaj dalej
Fot. Aleksander Król
Aleksander Król

Nowe centrum przesiadkowe w Żorach to już Europa. Powstało w miejscu dawnego dworca autobusowego

Aleksander Król

To już Europa! - mówią żorzanie, chwaląc nowe Centrum Przesiadkowe, jakie powstało na miejscu dawnego dworca autobusowego przy ul. Męczenników Oświęcimskich. Zostało oddane do użytku 1 września i od razu zyskało miano jednej z piękniejszych wizytówek miasta.

Nowoczesne Centrum Przesiadkowe w Żorach otwarte! "To już Europa!" Wideo A.Król

Po dawnym, brzydkim dworcu pozostało już tylko wspomnienie. I to nie najlepsze.

- Wcześniej były tu trzy czy cztery perony, trzeba było latać z jednego na drugi, by dostać się do jakiegokolwiek autobusu. Deszcz zasiekał. Zima nie zima, wszystko na otwartej przestrzeni. Nawet z toalet nie było można skorzystać. Dziś jest bez porównania. Pięknie i nowocześnie - zauważa Julita, która z córką Oliwią czekały tu wczoraj na autobus na Kleszczówkę.

Rzeczywiście, świeżo oddany obiekt robi wrażenie. Z zewnątrz cały jest przeszklony, co nadaje mu nowoczesnego charakteru. Wewnątrz dobre wrażenie robi imitacja sosnowego drewna, z której wykonano m.in. schody prowadzące na piętro oraz znajdujące się po obu stronach schodów szerokie ławy, które już od wczoraj zaczęła okupować młodzież wracająca ze szkół. Na piętrze jeszcze dużo wolnej przestrzeni, ale jak zdradza nam Adrian Lubszczyk, kierownik biura promocji w Urzędzie Miasta Żory, pojawi się tu jeszcze mała gastronomia. - Na dole z kolei powstanie jeszcze punkt informacyjny - dodaje Lubszczyk.

Dzięki realizacji projektu, na który miasto pozyskało środki z Unii Europejskiej powstało nie tylko centrum przesiadkowe, odpowiadające na potrzeby pasażerów komunikacji publicznej, ale również droga rowerowa wzdłuż al. Jana Pawła II, łącząca centrum miasta, osiedla i miejsca pracy.


- Zależy nam na zwiększeniu atrakcyjności transportu publicznego dla pasażerów i wzroście bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu. Celem inwestycji jest także rozwój infrastruktury zachęcającej do wykorzystania roweru jako ekologicznego środka komunikacji, a tym samym promowanie alternatywnych wobec samochodu form przemieszczania się - przyznaje Waldemar Socha, prezydent Żor.

Centrum z założenia ma być przyjazne miłośnikom jednośladów, dlatego znajduje się tu wypożyczalnia rowerów miejskich GeoVelo. Mieszkańcy mogą też skorzystać ze strefy „Kiss&Ride”, gdzie kierowca zatrzymuje się, by pożegnać i pozostawić pasażera (dać „całusa” i odjechać).

Przy okazji wprowadzona została też nowa organizacja ruchu pasażerskiego: z peronu nr 3 odjeżdżają autobusy MZK Jastrzębie-Zdrój, z peronu nr 2 - autobusy Bezpłatnej Komunikacji Miejskiej, a z peronu nr 1 - autobusy pozostałych przewoźników.

Całkowita wartość projektu, obejmującego budowę centrum oraz drogę rowerową to 16,7 mln zł. - Miasto otrzymało dofinansowanie 5,6 mln zł, ale ubiegaliśmy się o dodatkowe i mamy dostać jeszcze 1,2 mln dotacji - mówi Lubszczyk.


- Europa. W Katowicach takiego dworca nie mają - oceniają Jacek Burkot z kolegą Michałem, taksówkarze z Żor.

Aleksander Król

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.