Nowe lekarstwa na marcowej liście refundacyjnej

Czytaj dalej
Fot. Fot. Grzegorz Mehring / Polskapresse
Iwona Krzywda

Nowe lekarstwa na marcowej liście refundacyjnej

Iwona Krzywda

Od marca na bezpłatną terapię mogą liczyć m.in. pacjenci z chorobami płuc, wcześniaki oraz seniorzy cierpiący na zakrzepicę.

Nowa lista leków refundowanych zacznie obowiązywać w najbliższy czwartek. Ministerstwo Zdrowia, które odpowiada za jej kształt, zdecydowało, że od marca na nowe opcje terapii finansowanej przez NFZ będą mogły liczyć kolejne grupy pacjentów.

W wykazie pojawiły się leki dla kobiet cierpiących na zespół policystycznych jajników, pacjentów ze spastycznością kończyny dolnej wywołanej udarem mózgu, chorych cierpiących na idiopatyczne włóknienie płuc oraz dorosłych i dzieci z pierwotną małopłytkowością immunologiczną.

Na zmianach skorzystają również osoby zmagające się ze stwardnieniem rozsianym, stosujące lek zawierający substancję czynną o nazwie fingolimod. Do tej pory terapia tym medykamentem była dla nich bezpłatna jedynie przez pierwsze pięć lat. Od marca ograniczenia czasowe przestaną obowiązywać, a dodatkowo medycy będą mogli zastosować ten preparat także u chorych z ciężką i szybko rozwijającą się postacią choroby.

Czytaj więcej:

 • co zmieni się w przypadku leku Synagis dla noworodków
 • jakie nowe grupy leków zostały dodane do spisu leków refundowanych
Pozostało jeszcze 72% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Iwona Krzywda

Do redakcji Dziennika Polskiego dołączyłam w sierpniu 2015 r. Zajmuję się głównie ogólnopolskimi i lokalnymi tematami związanymi z systemem ochrony zdrowia oraz szkolnictwem wyższym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.