Materiał informacyjny

Nowe miejsce relaksu przy punkcie widokowym w Kornowacu. Zielona przestrzeń już owarta!

Zielona przestrzeń będzie wykorzystana do prowadzenia zajęć edukacyjnych, przyrodniczych oraz spotkań społeczności lokalnej Zielona przestrzeń będzie wykorzystana do prowadzenia zajęć edukacyjnych, przyrodniczych oraz spotkań społeczności lokalnej
Materiał informacyjny

Otwarto „Zieloną przestrzeń” przy punkcie widokowym w Kornowacu. W ramach projektu powstała niewielka platforma widokowa na poziomie gruntu oraz zakupiono urządzenia małej architektury.

Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Pan Mateusz Pindel wspólnie z Wójtem Gminy Kornowac Grzegorzem Niestrojem oraz członkiem Rady Nadzorczej WFOŚiGW w Katowicach Panem Bronisławem Karaskiem otworzył dziś „Zieloną przestrzeń przy punkcie widokowym w Kornowacu”. Ta piękna, zielona, przestrzeń będzie wykorzystana do prowadzenia zajęć edukacyjnych, przyrodniczych oraz spotkań społeczności lokalnej. Teren objęty projektem znajduje się tuż obok punktu widokowego w Kornowacu, punkt ten znajduje się na szlaku wież i platform widokowych Euroregionu Silesia.

Naturalne walory terenu

Położony obok punktu widokowego w Kornowacu teren, który został objęty projektem, przyciąga uwagę zarówno mieszkańców gminy i powiatu, jak i turystów z całej Polski oraz z zagranicy. Zaplanowane nasadzenia roślinności doskonale wpisują się w otoczenie, tworząc harmonijną przestrzeń i stanowiąc nieodzowny element realizacji projektu. Zarówno zielenie, jak i stworzona infrastruktura techniczna, taka jak niewielka platforma widokowa na poziomie gruntu, zostały zaprojektowane tak, aby idealnie komponować się z otoczeniem, dodając atrakcyjności i wykorzystując naturalne walory terenu.

Przy ocenie wniosków wzięto pod uwagę przede wszystkim pomysł na zagospodarowanie przestrzeni (wykorzystanie naturalnej charakterystyki terenu, zastosowane rozwiązań funkcjonalno-przestrzennych; spójność, atrakcyjność koncepcji).

Zielona przestrzeń będzie wykorzystana do prowadzenia zajęć edukacyjnych, przyrodniczych oraz spotkań społeczności lokalnej
Nasadzenia zielenią oraz stworzona infrastruktura techniczna idealnie wpisują się w otoczenie punktu widokowego i tworzą spójną, atrakcyjną przestrzeń

Istotnym kryterium wyboru była także zasadność planowanych wydatków w stosunku do rezultatów i zakresu działań, które obejmowały wniosek, a także zaangażowanie społeczności lokalnej w opracowanie projektu utworzenia terenu zielonego i w jego realizację oraz wykorzystanie przestrzeni terenów zieleni do prowadzenia zajęć edukacyjnych, przyrodniczych, spotkań społeczności lokalnej.

Przysiółek Konotki

Platforma widokowa oraz wieża znajdują się w malowniczym Pogrzebiu, w tzw. przysiółku Konotki. To właśnie stąd roztacza się wyjątkowy widok na przyległe tereny, obejmujący nie tylko Tworków czy Bieńkowice, ale także majestatyczne pasma Sudetów i Jeseników, oraz urokliwy zbiornik Racibórz. Ponadto, z tego punktu obserwacyjnego można podziwiać niepowtarzalne krajobrazy Sudół oraz Studziennej. Miejsce to przyciąga uwagę mieszkańców i turystów, zafascynowanych pięknem otaczającej przyrody. Ostatnio teren wokół platformy i wieży został gruntownie uporządkowany i ulepszony. Dodatkowo wybudowano nowe miejsca parkingowe oraz odnowiono pobliską drogę szutrową, co sprawia, że wizyta w tym miejscu jest jeszcze bardziej przyjemna i dostępna dla wszystkich chętnych. Punkt widokowy w Pogrzebieniu to także idealne miejsce dla rowerzystów, którzy znajdują tu znakomite miejsce wypoczynku podczas wycieczki, szczególnie po trudach podjazdu z Lubomi do Pogrzebienia.

Kwota dofinansowania

Całkowity koszt zadania wyniósł 297 101,01 zł, z czego dofinansowanie ze środków WFOŚiGW wyniosło 229 334,80 zł. Projekt pokazuje zaangażowanie w troskę o otaczającą nas naturę. Ta inicjatywa jest również istotnym krokiem w budowaniu więzi społecznościowej, zachęcając mieszkańców i turystów do wspólnego spędzania czasu na łonie przyrody, podziwiając piękno okolicznych krajobrazów i czerpiąc radość z aktywnego kontaktu z naturą.

Materiał informacyjny

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.