Monika Kaczyńska

Nowe mieszkania w Poznaniu wciąż tańsze niż w 2008 roku, ale gdzie indziej drożeją

W wielu miastach Polski popyt jest na tyle duży, że ceny mieszkań zaczęły dynamicznie rosnąć. Fot. Linea W wielu miastach Polski popyt jest na tyle duży, że ceny mieszkań zaczęły dynamicznie rosnąć.
Monika Kaczyńska

Stabilna sytuacja gospodarcza sprzyja popytowi na nowe mieszkania. Deweloperzy zacierają ręce, ale w Poznaniu jeszcze nie podnoszą cen.

Hossa na rynku nieruchomości wciąż trwa. Jak wynika z danych NBP, mimo końca programu Mieszkanie dla Młodych, zainteresowanie zakupem nowych lokali nie maleje.

W wielu miastach Polski popyt jest na tyle duży, że ceny mieszkań zaczęły dynamicznie rosnąć. Często przekroczyły poziom z 2008 roku, który dotąd uchodził za rekordowy.

Mniejsze miasta też z popytem

Od kilku lat deweloperzy nie mają powodów do narzekań. Stabilna sytuacja gospodarcza, malejące bezrobocie, a do tego rządowe wsparcie dla kupujących pierwsze mieszkanie w ramach programu MdM sprawiły, że sprzedaż nowych mieszkań utrzymywała się na wysokim poziomie.

Stabilizacji cen sprzyjały też kryteria programu Mieszkanie dla Młodych. Także w przypadku nieruchomości, które warunków rządowego programu nie spełniały, ceny nie były windowane ponad miarę. W dłuższej perspektywie mieszkania drożały, ale były to wzrosty stosunkowo nieznaczne, a w większości polskich miast o poziomie cen z 2008 roku w ogóle nie było mowy.

Rekordy pobite

Jak wynika z danych Expandera obecnie sytuacja jest inna. We Wrocławiu, Gdańsku, ale także w Rzeszowie, Bydgoszczy, Opolu, czy Kielcach ceny dziś są wyższe niż w 2008 roku.

Czy oznacza to, że Poznań, Warszawa, czy Kraków pójdą w ślady tych ośrodków i za mieszkania trzeba będzie już wkrótce płacić znacznie więcej?

Czy w najbliższym czasie należy się spodziewać zmiany cen mieszkań w Wielkopolsce? Tego dowiesz się z dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 53% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Monika Kaczyńska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.