Nowe Muzeum Śląskie w Katowicach: Co jest w tych budynkach? [AKTYWNE ZDJĘCIE]

Czytaj dalej
Dorota Niećko

Nowe Muzeum Śląskie w Katowicach: Co jest w tych budynkach? [AKTYWNE ZDJĘCIE]

Dorota Niećko

Nowe Muzeum Śląskie w Katowicach. Otwarcie 26 czerwca 2015. Zobaczcie, co jest w budynkach, które widać z Roździeńskiego.

26 czerwca 2015 pierwsi zwiedzający wejdą do nowego, ulokowanego pod ziemią Muzeum Śląskiego. Uroczyste otwarcie potrwa aż trzy dni, do 28 czerwca. Na początek zwiedzanie będzie darmowe, ale na festiwal otwarcia trzeba zarezerwować sobie wejściówki. Przygotowano ich 12 tys., większość już się rozeszła, więc spieszcie się!

A do czasu otwarcia możecie pospacerować po terenie dawnej kopalni Katowice, która zakończyła pracę pod koniec lat 90. XX wieku. teren, na którym stała, za ponad 1 miliard złotych zmienił się nie do poznania. Muzeum to ostatnia potężna inwestycja tu. Jego budowę rozpoczęto w 2011. Najpierw, jesienią 2014 otwarto nowy NOSPR, wiosną 2015 - Międzynarodowe Centrum Kongresowe. Teraz czas na muzeum. Nie znaczy to jednak, że wszystkie inwestycje są już w strefie kultury - bo tak nazywa się obszar między Korfantego a parkiem w Bogucicach - zakończone. Brakuje pieniędzy na dokończenie układu drogowego (wybudowano połowę z planowanych dróg) i na odnowienie co najmniej kilku zabytkowych obiektów, jakie zostały po kopalni.

Co jeszcze jest w strefie kultury? Na przykład nowy gmach NOSPR według projektu Tomasza Koniora za 265 mln zł. Nowe Muzeum Śląskie wg koncepcji Riegler Riewe Architekten z Grazu powstało za około 274 mln zł. Natomiast koszt budowy MCK, zaprojektowanego przez pracownię Jems Architekci, to pond 321 mln zł. Przebudowa sieci, budowa kolektora, kanalizacji oraz samych dróg i parkingów - katowicki magistrat zapłacił ponad 100 mln zł.

Zobaczcie na naszej infografice, jak do nowego muzeum dojechać i co jest w budynkach, które widać z Drogowej Trasy Średnicowej.

W Muzeum Śląskim, gdzie sale wystawowe są ulokowane pod ziemią, zaplanowano sześć wystaw stałych. Jakie? Zobaczcie na filmie.

Jak muzeum będzie wyglądać w środku? Oto animacja

Które budynki jeszcze czekają na odnowienie? W 2016 renowacji mają zostać poddane m.in. dawna stolarnia. Zobaczcie je.

Dorota Niećko

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.