Nowe Nieboczowy. Nowa wieś w województwie śląskim w gminie Lubomia

Czytaj dalej
Fot. Szymon Kamczyk
Szymon Kamczyk

Nowe Nieboczowy. Nowa wieś w województwie śląskim w gminie Lubomia

Szymon Kamczyk

Nowe Nieboczowy są już poświęcone. We wsi może docelowo zamieszkać nawet 1000 mieszkańców z dwóch wysiedlonych wsi, na których terenie powstaje zbiornik przeciwpowodziowy.

Dzisiaj Nieboczowy są już prawie gotowe, są już prawie na finiszu. Przybyliśmy tu wszyscy z radością, aby pobłogosławić Nieboczowy, wasze domy, miejsca, które będą służyły wszystkim, cmentarz. Wszystko to, co będzie stanowić waszą małą ojczyznę - zwrócił się do mieszkańców abp Wiktor Skworc, po czym rozpoczął błogosławieństwo wioski od poświęcenia nowego budynku wielofunkcyjnego z siedzibą domu kultury, przedszkola i Ochotniczej Straży Pożarnej, który otrzymał imię Bohaterskich Nieboczowików. Arcybiskup potem wsiadł do bryczki i udał się na święcenie całej wsi. W wozach jechali również mieszkańcy, orkiestra i zaproszeni goście. Po przejeździe przez ulice Nieboczów, bryczki zajechały pod nowy miejscowy kościół p.w. Św. Józefa Robotnika, który podczas mszy w intencji parafian również został poświęcony przez arcybiskupa.

Od tej sobotniej uroczystości historia Nowych Nieboczów zaczęła się na nowo. Tu znaleźli nowy dom przesiedleńcy z dwóch wsi - Nieboczów i Ligoty Tworkowskiej, którzy w ostatnich latach musieli opuścić domostwa, bo na tym terenie powstaje zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny.

W dalszej części:

 • Ile zostało do ukończenia budowy miejscowości
 • Po co przyjeżdżają tu ludzie z innych terenów zalewowych
 • Ile kosztowała budowa wsi
Pozostało jeszcze 61% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Szymon Kamczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.