Nowe prawo górnicze: Powstanie kopalnia w Oczkowicach? Przedsiębiorcy z Wielkopolski protestują przeciwko zmianom w prawie

Czytaj dalej
Fot. Adrian Wykrota
Igor Chudziński

Nowe prawo górnicze: Powstanie kopalnia w Oczkowicach? Przedsiębiorcy z Wielkopolski protestują przeciwko zmianom w prawie

Igor Chudziński

Jeżeli nowe prawo geologiczne i górnicze wejdzie w życie, budowa odkrywki na złożu Oczkowice w okolicach Rawicza i Gostynia stanie się formalnością – przestrzegają przedsiębiorcy z południowo-zachodniej Wielkopolski, wzywając lokalnych parlamentarzystów do zdecydowanej reakcji.

We wrześniu grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości złożyła w Sejmie projekt nowelizacji ustawy prawo geologiczne i górnicze (PGG). Jeśli zostanie przyjęty, minister środowiska będzie mógł ustanowić strefę specjalnego przeznaczenia na terenach, gdzie występują złoża węgla brunatnego i kamiennego uznane za strategiczne.

Wówczas samorządy stracą możliwość zablokowania inwestycji, które mogą bezpowrotnie zniszczyć regiony doskonale prosperujące w innych gałęziach gospodarki.

Ustawa zakłada, że decydującym kryterium uznania danego złoża za strategiczne jest średnia miąższość pokładów węgla brunatnego większa niż 7 metrów. Ten element decyduje o głębokości odkrywki i głębokości odwadniania terenu.

To kryterium spełnia złoże w Oczkowicach nieopodal Rawicza i Gostynia.

Zobacz też: Protesty przeciwko kopalniom w Wielkopolsce

Jak komentuje prezes Stowarzyszenia Przedsiębiorczość dla Ekologii Leszek Wenderski - zgodnie z projektem ustawy, nie będą brane pod uwagę czynniki społeczne, ekonomiczne czy naturalne, związane z lokalizacją złoża.

– Otwiera to niebezpieczną furtkę do eksploatacji węgla brunatnego bez uwzględniania opinii samorządu i mieszkańców

– mówi Wenderski.

Będzie protest wielkopolskich parlamentarzystów?

Przedstawiciele Stowarzyszenia Przedsiębiorczość dla Ekologii zwrócili się w liście otwartym do parlamentarzystów z powiatu gostyńskiego i leszczyńskiego z prośbą o aktywny protest przeciwko planowanym zmianom w prawie geologicznym i górniczym, które stanowią poważne zagrożenie dla regionu i jawne pogwałcenie deklaracji, jakoby kopalnia odkrywkowa na złożu Oczkowice miała nigdy nie powstać.

Igor Chudziński

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.