Nowe prawo górnicze: Powstanie kopalnia w Oczkowicach? Przedsiębiorcy z Wielkopolski protestują przeciwko zmianom w prawie

Czytaj dalej
Fot. Adrian Wykrota
Igor Chudziński

Nowe prawo górnicze: Powstanie kopalnia w Oczkowicach? Przedsiębiorcy z Wielkopolski protestują przeciwko zmianom w prawie

Igor Chudziński

Jeżeli nowe prawo geologiczne i górnicze wejdzie w życie, budowa odkrywki na złożu Oczkowice w okolicach Rawicza i Gostynia stanie się formalnością – przestrzegają przedsiębiorcy z południowo-zachodniej Wielkopolski, wzywając lokalnych parlamentarzystów do zdecydowanej reakcji.

We wrześniu grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości złożyła w Sejmie projekt nowelizacji ustawy prawo geologiczne i górnicze (PGG). Jeśli zostanie przyjęty, minister środowiska będzie mógł ustanowić strefę specjalnego przeznaczenia na terenach, gdzie występują złoża węgla brunatnego i kamiennego uznane za strategiczne.

Wówczas samorządy stracą możliwość zablokowania inwestycji, które mogą bezpowrotnie zniszczyć regiony doskonale prosperujące w innych gałęziach gospodarki.

Ustawa zakłada, że decydującym kryterium uznania danego złoża za strategiczne jest średnia miąższość pokładów węgla brunatnego większa niż 7 metrów. Ten element decyduje o głębokości odkrywki i głębokości odwadniania terenu.

To kryterium spełnia złoże w Oczkowicach nieopodal Rawicza i Gostynia.

Zobacz też: Protesty przeciwko kopalniom w Wielkopolsce

Jak komentuje prezes Stowarzyszenia Przedsiębiorczość dla Ekologii Leszek Wenderski - zgodnie z projektem ustawy, nie będą brane pod uwagę czynniki społeczne, ekonomiczne czy naturalne, związane z lokalizacją złoża.

– Otwiera to niebezpieczną furtkę do eksploatacji węgla brunatnego bez uwzględniania opinii samorządu i mieszkańców

– mówi Wenderski.

Będzie protest wielkopolskich parlamentarzystów?

Przedstawiciele Stowarzyszenia Przedsiębiorczość dla Ekologii zwrócili się w liście otwartym do parlamentarzystów z powiatu gostyńskiego i leszczyńskiego z prośbą o aktywny protest przeciwko planowanym zmianom w prawie geologicznym i górniczym, które stanowią poważne zagrożenie dla regionu i jawne pogwałcenie deklaracji, jakoby kopalnia odkrywkowa na złożu Oczkowice miała nigdy nie powstać.

Igor Chudziński

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.