Materiał informacyjny

Nowe tablice w śląskich rezerwatach przyrody

Tablica informacyjna w rez. Las Murckowski. Fot. RDOŚ Katowice Tablica informacyjna w rez. Las Murckowski. Fot. RDOŚ Katowice
Materiał informacyjny

W 13 rezerwatach przyrody w regionie ustawiono nowe tablice informacyjne. Oznakowanie granic form ochrony przyrody jest pierwszym krokiem do skutecznej ochrony rezerwatu.

52 sztuki nowych tablic umieszczono w rezerwatach Góra Zborów, Segiet, Modrzewiowa Góra, Borek, Las Murckowski, Las Dąbrowa, Szachownica, Skarpa Wiślicka, Pilsko, Ruskie Góry, Bukowa Kępa, Kopce i Rotuz.

- Poza małymi, urzędowymi tablicami - z godłem państwowym i nazwą formy ochrony przyrody - w 8 rezerwatach przyrody stanęły duże tablice informacyjne, na których znajduje się mapa z wytyczonymi szlakami i zasady zachowania ujęte w formie czytelnych piktogramów. Takie tablice montujemy przy wejściach do rezerwatów w naszym województwie już od kilku lat z uwagi na ich przystępność dla turystów i tym samym lepsze rozumienie obowiązujących zakazów. Nowe, duże tablice informacyjne uzupełnione zostały również o QR kody, które odsyłają do filmów w serwisie YouTube. Filmy te stanowią jednocześnie dźwiękowy komunikat dla osób z niepełnosprawnościami wzroku – podkreśla Przemysław Skrzypiec, Z-ca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach i Regionalny Konserwator Przyrody.

Koszt realizacji zadania wyniósł ok. 51 tys. zł. Oznakowanie rezerwatów przyrody zostało sfinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w ramach zadania „Oznakowanie: obszarów Natura 2000, granic stref ochrony ostoi gatunków oraz rezerwatów przyrody w 2023 r.”.

Pod nadzorem Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach znajduje się 65 rezerwatów przyrody, jednak tylko 31 z nich zostało udostępnionych do ruchu turystycznego po wyznaczonych szlakach.

Materiał informacyjny

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.