Nowoczesna informacja dla pasażerów MPK w Częstochowie

Czytaj dalej
Fot. janusz strzelczyk
janusz strzelcxzyk

Nowoczesna informacja dla pasażerów MPK w Częstochowie

janusz strzelcxzyk

W Częstochowie jest realizowany program Lepsza Komunikacja. W jego ramach uruchomiony zostanie System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej.

W całym mieście zamontowanych zostanie pięćdziesiąt tablic z wyświetlaczami przy najczęściej używanych przystankach. 47 jeszcze w tym roku.

Testy będą przeprowadzane już latem. Trzy w przyszłym, kiedy zostanie zakończona budowa trzech centrów przesiadkowych. Na tablicach będzie wyświetlać się sześć najbliższych odjazdów autobusów, a także informacje o opóźnieniach, utrudnieniach, alerty bezpieczeństwa.

Prezentowane dane opierają się o informacje pozyskiwane z lokalizatorów GPS działających w niemal wszystkich pojazdach MPK. W ramach projektu zakupionych zostanie tysiąc pilotów dla osób niewidomych lub niedowidzących. Przy dojściu na przystanek będzie można przycisnąć przycisk w pilocie i to, co się wyświetla na tablicy informacyjne, zostanie odczytane przez lektora.

Przetarg na montaż tablic i całego nowoczesnego systemu informacyjnego towarzyszył pierwotnie większej inwestycji, jaką są miejskie centra przesiadkowe. Udało się go rozstrzygnąć w odrębnej procedurze. System informujący podróżnych o trasach, przesiadkach, opóźnieniach czy konkretnych godzinach odjazdów ma kosztować 3 mln 645 tys. złotych.

- Program Lepsza Komunikacja w Częstochowie powstał w celu poprawy komunikacji w mieście. Tak, aby mieszkańcy odczuli realną poprawę w poruszaniu się po Częstochowie. Program obejmuje trzy płaszczyzny działań: komunikację drogową, komunikację publiczną oraz komunikację rowerową - podkreśla prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk.

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Częstochowie wprowadza kolejne udogodnienia dla pasażerów.

Jednym z nich jest aplikacja na smartfony “Live MPK”. Dzięki temu udogodnieniu można na swoim telefonie znaleźć nie tylko rozkład jazdy autobusów i tramwajów. Można też m.in. znaleźć dokładną lokalizację przystanku, dowiedzieć się, czy autobus się spóźnia, a jeśli tak to o ile. Pasażer sprawdzi, o której jego autobus, tramwaj będzie na przystanku, do którego chce dojechać.

Można, wybierając tę aplikację, dostawać komunikaty o utrudnieniach w ruchu, zawieszeniu linii autobusowych, tramwajowych. Do 2024 roku Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne ma wyłączność na obsługę sieci komunikacji miejskiej.

janusz strzelcxzyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.