Nowoczesne Centrum Symulacji Medycznej działa już w Zabrzu

Czytaj dalej
Fot. ARC SUM
Agata Pustułka

Nowoczesne Centrum Symulacji Medycznej działa już w Zabrzu

Agata Pustułka

„Kosmiczne” sale dla stomatologów, ekrany 5K i aktorzy w roli pacjentów - Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach otwiera w Zabrzu nowe Centrum Symulacji Medycznej.

Symulatory pacjentów, które krwawią, pocą się, sinieją, a nawet rozmawiają ze studentami. Ponad 50 unitów stomatologicznych, na których przyszli dentyści ćwiczą borowanie, leczenie kanałowe czy protetykę - to tylko część wyposażenia nowego Centrum Symulacji Medycznej w Zabrzu, które dla swoich studentów uruchomił Śląski Uniwersytet Medyczny.

Na pięciu piętrach studenci mają do dyspozycji 7 sal symulacyjnych, wyposażonych w najnowocześniejsze fantomy.

- Przykładem jest symulator pacjenta w sali operacyjnej wyposażony w nowatorski system fizjologicznego płuca - mówi Tomasz Lemm, kierownik Centrum Symulacji Medycznej w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. - Dzięki temu modułowi reaguje on automatycznie na podawane leki, przeprowadzaną tlenoterapię i wentylację zastępczą, jednocześnie rozpoznając jej skuteczność - tłumaczy Tomasz Lemm.

Z kolei symulatory rodzącej wyposażone są w automatyczne moduły porodowe. Funkcja ta pozwala na przyjęcie porodu fizjologicznego, jak również symulowanie patologii towarzyszących porodowi, takich jak dystocja barkowa czy poród pośladkowy.

Nowością jest także część przeznaczona dla studentów kierunku lekarsko-dentystycznego. Dwie sale wyposażone w prawdziwe unity stomatologiczne i fantomy pozwalają na ćwiczenie umiejętności manualnych przyszłych dentystów. Modele zębów, których struktura odwzorowuje różne przypadki kliniczne, mają ułatwić naukę leczenia próchnicy, zakładania wypełnień czy preparację kanałową.

Wszystko przebiega tak, jak w prawdziwym gabinecie. Nowoczesna symulacja to jednak nie tylko symulatory, ale też coraz bardziej zaawansowane oprogramowanie komputerowe. Kolejną oddaną do użytku salę informatyczną wyposażono w nowoczesne stacje typu All-in-one z rozdzielczością ekranów 5K oraz oprogramowaniem do nauki radiologii. Dzięki temu studenci będą mogli zapoznać się z większą liczbą przypadków chorobowych oraz nauczyć ich analizy.

Od tego roku zajęcia z symulacji medycznej będą się odbywać z udziałem tzw. pacjentów standaryzowanych. To specjalnie zatrudnione osoby, które po ukończeniu odpowiedniego szkolenia wcielają się w rolę pacjentów. A studenci uczą się budowania relacji, odpowiedniej komunikacji z chorymi, ich rodzinami oraz przekazywania trudnych informacji.

Centrum Symulacji Medycznej w Zabrzu SUM. Powstało dzięki pieniądzom z programu Unii Europejskiej

Agata Pustułka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.