Nowości w galerii. Pokażą obrazy mistrza Wojtasa

Czytaj dalej
Fot. Maja Stankiewicz
Maja Stankiewicz

Nowości w galerii. Pokażą obrazy mistrza Wojtasa

Maja Stankiewicz

O tej wystawie mówiło się już w ubiegłym roku, kilka miesięcy po śmierci artysty. Zapowiadała ją Alina Gordon, dyrektor domu kultury. I jest.

Henryk Wojtas to czołowy szubiński twórca. W ostatnich latach chorował. Jednak mimo złego stanu zdrowia zawsze starał się nie opuszczać wernisaży organizowanych w galerii Szubińskiego Domu Kultury.

Przychodził jak tylko mógł, by zobaczyć prace kolegów, wymienić się uwagami, porozmawiać. Bo sztuka była jego wielką pasją i całym jego życiem.

Grupa artystów Plama’s, której Henryk Wojtas był założycielem wraz z Grzegorzem Pleszyńskim i Andrzejem Janczewskim, działa w Szubinie nieprzerwanie od blisko 40 lat. Skupia twórców z całego regionu, uprawiających różne gatunki sztuki, należących do różnych pokoleń.

Henryk Wojtas długo jej szefował, lubił też pracować z młodzieżą. Uczył wychowania plastycznego w szubińskich szkołach, snycerki w szkole w Łabiszynie, malarstwa w domu kultury w Kcyni... Organizował też plenery malarskie na Pałukach m.in. w Szubinie, Kcyni, Żninie. Wiele także wystawiał. Jego obraz prezentowano nie tylko w polskich galeriach, również w Hiszpanii, Francji, Japonii, Włoszech, Belgii, Holandii, Czechach...

Artysta odszedł w styczniu ub. r. w wieku 68 lat. Pozostawił po sobie wiele m.in. piękne prace.

Na wspomnieniową wystawę obrazów Henryka Wojtasa, wybrać się można do galerii Plama’s mieszczącej się w Szubińskim Domu Kultury w sobotę 6 sierpnia o godz. 18. Na pewno warto.

Maja Stankiewicz

Obsługuję teren powiatu nakielskiego. Czasami zajmuję się też problemami Czytelników z gmin podbydgoskich. Bliskie są mi tematy związane z kulturą, historią, rozrywką, ale też z życiem codziennym mieszkańców

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.