Nowy marszałek śląski Wojciech Saługa: Mamy jeden cel. Żeby ludziom żyło się lepiej [WYWIAD WIDEO]

Czytaj dalej
Fot. Lucyna Nenow
Wojciech Saługa

Nowy marszałek śląski Wojciech Saługa: Mamy jeden cel. Żeby ludziom żyło się lepiej [WYWIAD WIDEO]

Wojciech Saługa

Rozmawiamy z Wojciechem Saługą, członkiem zarządu śląskich struktur Platformy Obywatelskiej, nowym marszałkiem województwa śląskiego. CZYTAJ WYWIAD i ZOBACZ WIDEO

WYBORYSAMORZĄDOWE 2014 - SERWIS WYBORCZY DZ [WEJDŹ]
ZOBACZ KONIECZNIE:
PKW WYNIKI WYBORÓW DO SEJMIKU ŚLĄSKIEGO: OTO NAZWISKA NOWYCH RADNYCH WOJEWÓDZKICH

Kolejne cztery lata rządów Platformy w województwie śląskim. Jakie priorytety?
Mam tylko jeden: żeby ludziom żyło się w naszym regionie lepiej. Chcę zadbać o jakość i komfort życia. Wszystkie nasze pomysły, inwestycje, te duże i małe - mają temu właśnie służyć. By ludzie chcieli właśnie tutaj, w województwie śląskim, mieszkać, uczyć się i pracować.

Dlaczego koalicja z PSL i SLD, a nie z RAŚ? Zdradzi pan kulisy rozmów z autonomistami?
Dla mnie jako polityka nie jest to zaskoczeniem. Rządziliśmy już z Ruchem Autonomii Śląska. W 2013 roku RAŚ wypowiedział nam umowę koalicyjną. Znaleźliśmy sobie nowego partnera, czyli SLD. To było konieczne, aby sprawnie rządzić. Przeszliśmy przez wybory i ta stara koalicja ma w Sejmiku większość. Podpisaliśmy więc nową umowę koalicyjną.

Ale czy prawdą jest, że były rozmowy z RAŚ-em? Czy to prawda, że nie porozumieliście się, bo Jerzy Gorzelik zażądał miejsc dla swoich ludzi na liście wyborczej PO do Sejmu?
To tylko medialne spekulacje. Tak nie było, przynajmniej jeśli chodzi o rzekome żądania miejsc na listach wyborczych. Rozmawialiśmy za to o tym, jak sobie wyobrażamy współpracę, co możemy razem zrobić. Ostatecznie zdecydowaliśmy, że w województwie będzie rządzić koalicja PO-PSL-SLD.

PiS chce powtórki wyborów do sejmiku śląskiego, wskazuje na błędy w PKW...
To jest nonsens, to nie ma uzasadnienia. Oczywiście były kłopoty z poinformowaniem społeczeństwa o wynikach przez PKW, ale samo liczenie odbyło się sprawnie. Najpóźniej w poniedziałek wyniki w poszczególnych komisjach były znane. Pretensje do PKW mam za to, że próbowała wtłaczać te wyniki w system komputerowy, który nie działał. Nie ma dzisiaj podstaw, żeby powtarzać wybory. Jestem przekonany, że są ważne. Oczywiście zdecydują o tym sądy, a nie politycy.

Ostatnie cztery lata rządów nie były łatwe. Afery ze Stadionem Śląskim, Kolejami Śląskimi, Górnośląskim Przedsiębiorstwem Wodociągowym. Regionalni politycy PiS nie zostawiają na was suchej nitki. Twierdzą, że jesteście żądni władzy, ale sobie z nią nie radzicie. Jak pan to skomentuje?
Na szczęście nie od PiS-u dostaliśmy mandat do sprawowania rządów, ale od mieszkańców naszego województwa. Wygraliśmy, ale nasz wynik był gorszy niż cztery lata temu. Myślę, że to właśnie jest efekt wpadek z kolejami i stadionem, czy GPW. Te sprawy zostawiamy za sobą, ponieważ poprzedni zarząd pod kierownictwem marszałka Sekuły nakierował te problemy na właściwe tory. Dzisiaj nie rozmawiajmy o tym co było, tylko o tym co będzie. Jestem przekonany, że będziemy dumni tak z naszego stadionu, jak i z kolei, a woda w kranach będzie płynąć.


Wyniki PO w miastach - jak pan je ocenia? Katowice, Jaworzno, Ruda Śl., Bytom, Czeladź - porażki. Sukces w Rybniku, Jastrzębiu, Chorzowie, no i to rewolucyjne odbicie Sosnowca lewicy.
Po drugiej turze jesteśmy naprawdę zadowoleni: Sosnowiec, Rybnik, no i Jastrzębie, gdzie do tej pory przegrywaliśmy wybory do parlamentu. Tam bardzo silne są związki zawodowe, w ostatnim czasie nam nieprzychylne. Mimo to zdołaliśmy pokonać popieranego przez PiS kandydata. Uważamy to za sukces. Do tego dochodzą miasta, w których wybory rozstrzygnęły się już w I turze, czyli Chorzów, Święto-chłowice, Wodzisław Śl. Poszerzyliśmy stan "posiadania".

Tomasz Tomczykiewicz został odsunięty od górnictwa, to jest policzek dla śląskiej PO od premier Ewy Kopacz. Kto będzie zarządzał górnictwem?
To nie jest zadanie samorządu i marszałka, a rządu i resortu odpowiedzialnego za górnictwo. Jest nowy minister. Mam nadzieję, że będzie miał kompetencje do tego, aby móc dokonywać zmian, bo one w górnictwie są konieczne. Ostatnio zrobiło się zimno, może to jakiś dobry znak i zwiększy się sprzedaż węgla. Te ostatnie bardzo ciepłe zimy nie były dobre dla branży.

Kilka pytań od naszych Czytelników i Internautów. Jakie plany nowy zarząd ma wobec północy i południa województwa? Bo to, że będzie dbał o Katowice, nie ulega wątpliwości. Jednak województwo śląskie to nie tylko aglomeracja, ale również Bielsko-Biała i Częstochowa.
Zdecydowanie tak: Bielsko-Biała, Częstochowa i obszary wokół tych ośrodków. Zarząd województwa śląskiego będzie starał się o zrównoważony rozwój wszystkich regionów. Nie mamy wybranych gmin, chcemy pracować dobrze dla każdego mieszkańca województwa.

Czy jako marszałek będzie pan przyjmował obywateli? Czytelnik, który o to pyta, ma złe doświadczenie. Na wyznaczenie terminu spotkania z marszałkiem Sekułą czekał pół roku i się nie doczekał.
Szczerze mówiąc, nie wiem, jaka jest praktyka, jakie były procedury.

Procedury można zawsze zmienić. Czy ma pan w ogóle chęć rozmawiania z ludźmi?
Oczywiście, dzisiejsza polityka sprowadza się głównie do rozmów z ludźmi. Politycy wyszli na ulice, gdzie przekonują ludzi do swoich racji.

Kiedy powstanie jedno trzymilionowe miasto Silesia?
Tego nie wiem. To nie leży w gestii zarządu województwa śląskiego. Potrzebna jest ustawa sejmowa. Ciągle musimy zabiegać o to, by pozyskać dla naszej sprawy zrozumienie w Warszawie, zrozumienie dla specyfiki naszego regionu, bo dzisiaj go nie ma. Metropolia jest nam bardzo potrzebna.

Czytelnik z Jaworzna pyta, czy będzie polityczna zemsta na Pawle Silbercie, prezydencie Jaworzna, który wygrał z Bogusławem Śmigielskim z PO? Czy wnioski o dotacje unijne z Jaworzna będą bardziej surowo sprawdzane niż z innych miast?
Jaworzno będzie tak samo traktowane jak wszystkie inne miasta. Zresztą podczas kampanii wyborczej prezydent Silbert wyraził życzenie, że jeśli zostanę marszałkiem, to żeby Jaworzno było traktowane na równi z innymi miastami.

Rozmawiała: Aldona Minorczyk-Cichy

WYBORY SAMORZĄDOWE 2014 - SERWIS WYBORCZY DZ [WEJDŹ]


*Kto wygrał wybory w Twoim mieście? ZOBACZ WYNIKI WYBORÓW 2014
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku
*Zielony młody jęczmień najlepszy na odchudzanie. Jak przyrządzić? [WIDEO]
*Górnik Zabrze na dnie. Komu zależy na upadku klubu? Socios Górnik chce go ratować

Wojciech Saługa

Komentarze

37
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

jan43

Kto jeszcze wierzy w ich obietnice niech się idzie leczyć na głowę w tym roku bo w następnym dostanie termin na 2030 rok kto jeszcze nie zrozumiał ze ta partia to zbór oszustów i kombinatorów narodzie obuć się wreszcie

Barbara

Niech zobaczy jak się żyje na Karola3 Katowice Zawodzie. Porozmawia z mieszkańcami, wtedy niech obiecuje.

oberiba

takie hasła już były... w niezbyt przyjemnej przeszłości:
żeby Polska rosła w siłę a ludziom żyło się dostatniej... aha i jeszcze na wulchausie na Ondraszka na Załężu był napis "Serca, myśli, czyny - Tobie socjalistyczna ojczyzno" ... czyz nie piękne... tak mi się przypomniało. A poważnie, to ja się pytam co Pan Marszałek będzie robił dla Śląska i Ślązaków? czy będzie się uczył języka śląskiego, w jaki sposób chce wpływać na propagowanie kultury śląskiej itd.

GoldAdler

We własnym domy trudno być prorokiem
Ale mówię to co widzę ze swych okien
I nie chcę was straszyć zobaczycie sami
Że najciekawsze dopiero przed nami
Nie wierzę politykom...

czytelnik DZ

Pan marszałek powiedział, co myśli o wyobraźni publicystów niby politycznych. Tworzą bajki w DZ,, innymi słowy

PO rzondzi

- Na kolanach prosiłem, by lekarz przyjął zięcia do szpitala, albo chociaż go dokładnie przebadał. Lekarz tylko zapytał się kim jestem. Gdy dowiedział się, że rolnikiem, uciął: "Nie będzie mnie pan uczył, co robić z pacjentami" - opowiada pan Jan, teść 47-letniego mężczyzny. Ryszard B. trafił póprzytomny do szpitala, ale po trzech godzinach został odesłany do domu. Kiedy ponownie wrócił do lecznicy, na ratunek było już za późno.

K

Pan Marszałek gada niestworzone rzeczy

waldemar janeda

"Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu Polskiego, strzec suwerenności i interesów Państwa Polskiego, czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny, wspólnoty samorządowej - województwa
i dobra obywateli, przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej". Ślubowanie może być złożone z dodaniem zdania "Tak mi dopomóż Bóg".

Taką przysięgę złożył już dwukrotnie Jerzy Gorzelik mimo wypowiedzenia tak mocnej deklaracji ongiś :
Jestem Ślązakiem, nie Polakiem, i nie Polsce przyrzekałem, więc jej nie zdradziłem i nie czuję się zobowiązany do lojalności wobec tego państwa.

I jakbym żył w jakimś matriksie czytam sobie deklarację i potem oglądam jej realizację. To w końcu przyrzekał czy nie?

K

Nie wierzę w to wszystko. Ble ble ble

Ernest

1- gzie liczenie głosówwy PO wyborach trwa 1 tydzień
2-Gdzie w szpitalu policja strzela do pacjenta
3-Gdzie zamyka się do więzienia za drobną kwotę matkę dwójki dzieci a Jej dzieci umieszcza się w w Domu Dziecka!
4-Gdzie wypuszcza się na wolność prawie wszystkich oskarżonych z Mafii Pruszkowskiej!
4a-Gdzie właściciel Amber Gold nie płacił podatków i służby milczały jak grób!
5-Gdzie można obrażać śp. Prezydenta Lech Kaczyńskiego ,zaś za podobne czyny teraz trafia się do więzienia! Gdzie można obrażać
elektorat partii przeciwnej nazywając Ich moherami,bydłem,watahą!
6-Gdzie żaden z ministrów nie ponosi odpowiedzialności politycznej ,zaś winni są obywatele!
7-Gdzie mamy Sądy na telefon np. w Gdańsku!
8-Gdzie karze się sądownie osoby z opozycji za prawie każde słowo natomiast za takie same przewinienia osoby z partii rządzącej się uniewinnia!
9-Gdzie za katastrofę pod Smoleńskiem nikt z rządzących nie poniósł odpowiedzialności a obciąża się tych co zginęli tragicznie!
10-Gdzie wyrzuca się z pracy dziennikarzy jak w PRL-u za opublikowanie niewygodnych i prawdopodobnych przyczyn katastrofy pod Smoleńskiem w dodatku zakończonych pytajnikiem a za podobne oszczerstwa w Gazecie Wyborczej dotyczącej Jarosława Kaczyńskiego lub PiS się milczy!
11-Gdzie o 6 rano ośmiu uzbrojonych funkcjonariuszy wchodzi do mieszkania internauty robią rewizję konfiskują sprzęt za to iż śmiał skrytykować Jego Wysokości Prezydenta III RP!
12-Gdzie ze skazanego lekarza łapownika robi się bohatera i męczennika zaś służby, które to dokonały porównuję się do mrocznego okresu stalinizmu!
13-Gdzie wysocy urzędnicy rządowi,państwowi przyznają sobie nawzajem holendarne nagrody pieniężne,zaś ponad dwa miliony trzysta tysięcy Polaków jest bez pracy a znaczna ilość pracuje za głodowe pensje! a POprostu wyznaja zasade ch*j,dupa i kamieni kupa !
14-Gdzie National Geographic szkaluje swoimi filmami Polskę i Polaków a rząd milczy!
15-Gdzie Służba Zdrowia odmawia pomocy chorej 2,5 letniej dziewczynce z temperaturą ponad 41 stopni w wyniku czego dziecko umiera!
16-Gdzie w partii zwącej się obywatelska sekretarz i zarazem Premier Polski w sprawach sumienia ,wiary stosuje dyscyplinę partyjną w głosowaniach!
17-Gdzie będąca w mniejszości grupa homoseksualistów chce narzucić swoje zachowania i normy Polakom i jej katolickim przekonaniom !
18-Gdzie około 800 tysięcy dzieci w Polsce głoduje a znany polityk z PO podpowiada że na nasypach kolejowy rośnie szczaw i masę spadów leży pod jabłoniami on to jadł i wyrósł na porządnego obywatela!
19-Gdzie w programie Kawa na Ławę polityk PO,poseł były minister, biednych nie radzących sobie rodziców Polaków wyzwał od bydlaków i pijaków natomiast
kancelaria premiera w ubiegłym roku wydała na alkohol 75 tys. zł - informuje "Super Express". Kupili prawie tysiąc butelek różnych alkoholi.
20-Gdzie była posłanka PO skazana przez Sąd za łapownictwo i korupcje w niższej instancji została uniewinniona ! Teraz zapewne będą ścigani Ci ,którzy odważyli się ujawnić korupcję w szeregach elit i rządzącej partii!
21-Gdzie towarzysz Czesław Kiszczak minister MSW bez ,którego wiedzy w PRL-u nie można było nic zrobić współtwórca stanu wojennego w III RP został oczyszczony i uniewinniony z zarzutów!
22- Gdzie 60 letni chory na raka emeryt z dochodami 500 złotych miesięcznie trafił do więzieniaza grzywnę w wysokości 600 złotych!
23-Gdzie Prezydent i Premier nawołują do niebrania udziału w demokratycznym akcie wyboru np. referendum !
24-Gdzie korupcja gospodarcza jak i polityczna to normalność,zaś próba wskazania przez przeciwników politycznych jest wyszydzana i wyśmiewana oraz uznawana za atak polityczny!
25-Gdzie instytucje Europejskie i Światowe wyraźne pokazują błędy polityki tego rządu ! Zbyt długie kolejki do lekarzy, za niski zasiłek dla bezrobotnych i niekorzystne zmiany dotyczące prawa do tego zasiłku wytknął Polsce Europejski Komitet Praw Społecznych (ECSR) w opublikowanym dzisiaj raporcie

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.