Nowy marszałek śląski Wojciech Saługa: Mamy jeden cel. Żeby ludziom żyło się lepiej [WYWIAD WIDEO]

Czytaj dalej
Fot. Lucyna Nenow
Wojciech Saługa

Nowy marszałek śląski Wojciech Saługa: Mamy jeden cel. Żeby ludziom żyło się lepiej [WYWIAD WIDEO]

Wojciech Saługa

Rozmawiamy z Wojciechem Saługą, członkiem zarządu śląskich struktur Platformy Obywatelskiej, nowym marszałkiem województwa śląskiego. CZYTAJ WYWIAD i ZOBACZ WIDEO

WYBORYSAMORZĄDOWE 2014 - SERWIS WYBORCZY DZ [WEJDŹ]
ZOBACZ KONIECZNIE:
PKW WYNIKI WYBORÓW DO SEJMIKU ŚLĄSKIEGO: OTO NAZWISKA NOWYCH RADNYCH WOJEWÓDZKICH

Kolejne cztery lata rządów Platformy w województwie śląskim. Jakie priorytety?
Mam tylko jeden: żeby ludziom żyło się w naszym regionie lepiej. Chcę zadbać o jakość i komfort życia. Wszystkie nasze pomysły, inwestycje, te duże i małe - mają temu właśnie służyć. By ludzie chcieli właśnie tutaj, w województwie śląskim, mieszkać, uczyć się i pracować.

Dlaczego koalicja z PSL i SLD, a nie z RAŚ? Zdradzi pan kulisy rozmów z autonomistami?
Dla mnie jako polityka nie jest to zaskoczeniem. Rządziliśmy już z Ruchem Autonomii Śląska. W 2013 roku RAŚ wypowiedział nam umowę koalicyjną. Znaleźliśmy sobie nowego partnera, czyli SLD. To było konieczne, aby sprawnie rządzić. Przeszliśmy przez wybory i ta stara koalicja ma w Sejmiku większość. Podpisaliśmy więc nową umowę koalicyjną.

Ale czy prawdą jest, że były rozmowy z RAŚ-em? Czy to prawda, że nie porozumieliście się, bo Jerzy Gorzelik zażądał miejsc dla swoich ludzi na liście wyborczej PO do Sejmu?
To tylko medialne spekulacje. Tak nie było, przynajmniej jeśli chodzi o rzekome żądania miejsc na listach wyborczych. Rozmawialiśmy za to o tym, jak sobie wyobrażamy współpracę, co możemy razem zrobić. Ostatecznie zdecydowaliśmy, że w województwie będzie rządzić koalicja PO-PSL-SLD.

PiS chce powtórki wyborów do sejmiku śląskiego, wskazuje na błędy w PKW...
To jest nonsens, to nie ma uzasadnienia. Oczywiście były kłopoty z poinformowaniem społeczeństwa o wynikach przez PKW, ale samo liczenie odbyło się sprawnie. Najpóźniej w poniedziałek wyniki w poszczególnych komisjach były znane. Pretensje do PKW mam za to, że próbowała wtłaczać te wyniki w system komputerowy, który nie działał. Nie ma dzisiaj podstaw, żeby powtarzać wybory. Jestem przekonany, że są ważne. Oczywiście zdecydują o tym sądy, a nie politycy.

Ostatnie cztery lata rządów nie były łatwe. Afery ze Stadionem Śląskim, Kolejami Śląskimi, Górnośląskim Przedsiębiorstwem Wodociągowym. Regionalni politycy PiS nie zostawiają na was suchej nitki. Twierdzą, że jesteście żądni władzy, ale sobie z nią nie radzicie. Jak pan to skomentuje?
Na szczęście nie od PiS-u dostaliśmy mandat do sprawowania rządów, ale od mieszkańców naszego województwa. Wygraliśmy, ale nasz wynik był gorszy niż cztery lata temu. Myślę, że to właśnie jest efekt wpadek z kolejami i stadionem, czy GPW. Te sprawy zostawiamy za sobą, ponieważ poprzedni zarząd pod kierownictwem marszałka Sekuły nakierował te problemy na właściwe tory. Dzisiaj nie rozmawiajmy o tym co było, tylko o tym co będzie. Jestem przekonany, że będziemy dumni tak z naszego stadionu, jak i z kolei, a woda w kranach będzie płynąć.


Wyniki PO w miastach - jak pan je ocenia? Katowice, Jaworzno, Ruda Śl., Bytom, Czeladź - porażki. Sukces w Rybniku, Jastrzębiu, Chorzowie, no i to rewolucyjne odbicie Sosnowca lewicy.
Po drugiej turze jesteśmy naprawdę zadowoleni: Sosnowiec, Rybnik, no i Jastrzębie, gdzie do tej pory przegrywaliśmy wybory do parlamentu. Tam bardzo silne są związki zawodowe, w ostatnim czasie nam nieprzychylne. Mimo to zdołaliśmy pokonać popieranego przez PiS kandydata. Uważamy to za sukces. Do tego dochodzą miasta, w których wybory rozstrzygnęły się już w I turze, czyli Chorzów, Święto-chłowice, Wodzisław Śl. Poszerzyliśmy stan "posiadania".

Tomasz Tomczykiewicz został odsunięty od górnictwa, to jest policzek dla śląskiej PO od premier Ewy Kopacz. Kto będzie zarządzał górnictwem?
To nie jest zadanie samorządu i marszałka, a rządu i resortu odpowiedzialnego za górnictwo. Jest nowy minister. Mam nadzieję, że będzie miał kompetencje do tego, aby móc dokonywać zmian, bo one w górnictwie są konieczne. Ostatnio zrobiło się zimno, może to jakiś dobry znak i zwiększy się sprzedaż węgla. Te ostatnie bardzo ciepłe zimy nie były dobre dla branży.

Kilka pytań od naszych Czytelników i Internautów. Jakie plany nowy zarząd ma wobec północy i południa województwa? Bo to, że będzie dbał o Katowice, nie ulega wątpliwości. Jednak województwo śląskie to nie tylko aglomeracja, ale również Bielsko-Biała i Częstochowa.
Zdecydowanie tak: Bielsko-Biała, Częstochowa i obszary wokół tych ośrodków. Zarząd województwa śląskiego będzie starał się o zrównoważony rozwój wszystkich regionów. Nie mamy wybranych gmin, chcemy pracować dobrze dla każdego mieszkańca województwa.

Czy jako marszałek będzie pan przyjmował obywateli? Czytelnik, który o to pyta, ma złe doświadczenie. Na wyznaczenie terminu spotkania z marszałkiem Sekułą czekał pół roku i się nie doczekał.
Szczerze mówiąc, nie wiem, jaka jest praktyka, jakie były procedury.

Procedury można zawsze zmienić. Czy ma pan w ogóle chęć rozmawiania z ludźmi?
Oczywiście, dzisiejsza polityka sprowadza się głównie do rozmów z ludźmi. Politycy wyszli na ulice, gdzie przekonują ludzi do swoich racji.

Kiedy powstanie jedno trzymilionowe miasto Silesia?
Tego nie wiem. To nie leży w gestii zarządu województwa śląskiego. Potrzebna jest ustawa sejmowa. Ciągle musimy zabiegać o to, by pozyskać dla naszej sprawy zrozumienie w Warszawie, zrozumienie dla specyfiki naszego regionu, bo dzisiaj go nie ma. Metropolia jest nam bardzo potrzebna.

Czytelnik z Jaworzna pyta, czy będzie polityczna zemsta na Pawle Silbercie, prezydencie Jaworzna, który wygrał z Bogusławem Śmigielskim z PO? Czy wnioski o dotacje unijne z Jaworzna będą bardziej surowo sprawdzane niż z innych miast?
Jaworzno będzie tak samo traktowane jak wszystkie inne miasta. Zresztą podczas kampanii wyborczej prezydent Silbert wyraził życzenie, że jeśli zostanę marszałkiem, to żeby Jaworzno było traktowane na równi z innymi miastami.

Rozmawiała: Aldona Minorczyk-Cichy

WYBORY SAMORZĄDOWE 2014 - SERWIS WYBORCZY DZ [WEJDŹ]


*Kto wygrał wybory w Twoim mieście? ZOBACZ WYNIKI WYBORÓW 2014
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku
*Zielony młody jęczmień najlepszy na odchudzanie. Jak przyrządzić? [WIDEO]
*Górnik Zabrze na dnie. Komu zależy na upadku klubu? Socios Górnik chce go ratować

Wojciech Saługa

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.