Nowy oddział kardiologii w Myszkowie [ZDJĘCIA] Pierwsi pacjenci zostaną przyjęci 1 czerwca 2019

Czytaj dalej
Fot. Starostwo powiatowe w Myszkowie
Bartłomiej Romanek

Nowy oddział kardiologii w Myszkowie [ZDJĘCIA] Pierwsi pacjenci zostaną przyjęci 1 czerwca 2019

Bartłomiej Romanek

Nowy oddział kardiologii w Myszkowie czeka na pierwszych pacjentów. Oddział formalnie zacznie działać od 1 czerwca 2019. Wówczas to szpital będzie miał kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.

O tym, że kardiologia w Myszkowie jest potrzebna, nikogo nie trzeba przekonywać. Oddział przestał funkcjonować pod koniec września 2016 roku. Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca, które go prowadziły, zrezygnowały z powodu braku kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Po ponad dwóch latach od zamknięcia oddziału, o jego ponowne uruchomienie zaczął się starać nowy starosta myszkowski, Piotr Kołodziejczyk.

– Robimy wszystko, aby oddział kardiologiczny mógł u nas funkcjonować. Pracujemy również nad otwarciem innych oddziałów – zapewniał na początku kadencji podczas rozmowy z Dziennikiem Zachodnim starosta i dodawał:

– Jesteśmy w stałym kontakcie z PAKS. Byłem już kilka razy na rozmowach w Narodowym Funduszu Zdrowia w Katowicach. Jest cień szansy, a właściwie dosyć mocno jarzące się zielone światło ku temu, aby na terenie powiatu myszkowskiego mogła funkcjonować kardiologia.

Oddział otwarto w ubiegłym tygodniu, czyli pod koniec maja 2019. W otwarciu wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, państwowych oraz p.o. dyrektora śląskiego oddziału NFZ, Piotr Nowak, a także europosłanka Jadwiga Wiśniewska i poseł Mariusz Trepka. Gości przywitał dyrektor myszkowskiego szpitala, Dariusz Kaczmarek.

– Otwarcie kardiologii to osiągnięcie, będące miarą wysiłku, pracy i wiary, której nam nie brakowało. Chciałbym podkreślić, że wszelkie przeciwności i trudności pokonaliśmy również dzięki wsparciu poseł Jadwigi Wiśniewskiej i Piotra Nowaka, dyrektora NFZ.

Kardiologia wraca w nowym wydaniu, wraca unowocześniona i znakomita pod względem jakościowym. Z początkiem czerwca będziemy mogli cieszyć się nowym Oddziałem Kardiologii, co znacznie podnosi rangę naszego szpitala – mówił podczas otwarcia Piotr Kołodziejczyk.

Stroną w umowie zawartej na okres 1 czerwca 2019 do 31 maja 2021 roku z Narodowym Funduszem Zdrowia - jest SP ZOZ. Wartość kontraktu to ok. 400 tys. zł miesięcznie.

Na oddziale będą prowadzone usługi medyczne w zakresie kardiologii i hospitalizacji – w tym leczenie chorób układu sercowo-naczyniowego bez elementów kardiologii inwazyjnej, oraz skoordynowanej opieki nad pacjentami z zawałem serca. Kontrakt obejmuje także leczenie ostrych zespołów wieńcowych z zastosowaniem kardiologii interwencyjnej.

Oddział został rozlokowany na dwóch piętrach. Na jednym z nich prowadzona będzie hospitalizacja kardiologiczna dla pacjentów ze stabilnym stanem zdrowia. Ta część jest wyposażona w 10 łóżek klasycznych. Na drugim piętrze znajduje się Intensywny Nadzór Kardiologiczny dla pacjentów z zawałem, który wyposażono w 5 łóżek monitorowanych. Pacjent jest pod stałym nadzorem aparatury EKG.

Otwarcie oddziału kardiologii w myszkowskim szpitalu, to kolejna dobra informacja w tym roku dotycząca służby zdrowia w powiecie. Na początku roku na dwa tygodnie zawieszono działalność oddziału wewnętrznego, ale dzięki wysiłkom myszkowskiego starostwa, udało się porozumieć z lekarzami, dzięki czemu oddział wznowił działalność.

Przez trzy lata oddział przyjął ponad 2100 pacjentów z terenu powiatu myszkowskiego i zawierciańskiego, a także z gminy Siewierz w powiecie będzińskim i Woźniki w powiecie lublinieckim.

Bartłomiej Romanek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.