Kacper Jurkiewicz

Nowy parking w centrum Jaworzna jesienią 2019. Niestety, nie będzie darmowy

Nowy parking w centrum Jaworzna jesienią 2019. Niestety, nie będzie darmowy Fot. MZDiM Jaworzno
Kacper Jurkiewicz

W Jaworznie powstaje Miejskie Centrum Integracji Transportu. A to oznacza budowę w centrum miasta m.in. nowego podziemnego parkingu. Mieszkańcy będą mogli zostawić tam auto, by załatwić swoje sprawy lub przesiąść się na autobus. Okazuje się jednak, że parking będzie płatny.

Dla wielu kierowców może to być niespodzianka. Okazało się, że nowy parking powstający w centrum będzie płatny.

Parking nie będzie strzeżony, jednak zostanie zabezpieczony szlabanami i będzie monitorowany. Dla kierowców zaplanowano 92 miejsca. Będą również stanowiska, na których podładujemy elektryczny samochód. Pierwsze dwie godziny postoju będą darmowe. Każda kolejna godzina ma nas kosztować 2 zł. Nie są to może wielkie koszty, ale mają sprawić, że na parkingu będzie jakaś rotacja. Co ważne, opłaty za korzystanie z parkingu będą pobierane tylko od poniedziałku do piątku w godzinach od 6 do 18.

Opłata za parking w Jaworznie wymusi rotację aut

- Opłata ma zostać wprowadzona, żeby wymusić rotację aut na parkingu. Obiekt ma przede wszystkim służyć mieszkańcom, którzy będą chcieli załatwić swoje sprawy w centrum miasta. Powinny na to wystarczyć darmowe dwie godziny. Miejsce to nie ma stanowić całodziennego, zadaszonego i darmowego parkingu na przykład dla osób które pracują w centrum. Przypominam, że darmowy i dostępny bez ograniczeń parking znajduje się pod centrum handlowym Galena - informuje Dawid Litka, rzecznik Urzędu Miejskiego w Jaworznie.

Wszystko wskazuje, więc na to, że kierowcy będą decydować się na parkowanie przy lub w Galenie.

Według pierwotnego zamysłu - mieszkańcy Jaworzna lub okolicznych miast, którzy przyjeżdżają tutaj do pracy, będą mogli zostawić w tym miejscu samochody, żeby przesiąść się na komunikację miejską lub rower miejski (który jeszcze nie powstał). Miasto ma wprowadzić specjalną ofertę dla osób, które zdeklarują się na przesiadkę z samochodu do transportu publicznego. Osoba, która do 15 minut od wjazdu wyrazi chęć przesiadki na autobus, będzie mogła rozliczyć postój w ramach zakupu dziennego biletu na autobus. Bilet ten kosztuje 5 zł.

Powstanie tutaj także specjalna strefa dla taksówek. Taksówkarze po opłaceniu kaucji otrzymają kartę parkingową. Dzięki niej będą mogli za darmo korzystać z parkingu, gdy staną na wyznaczonych miejscach.

Czy płatny parking w centrum miasta to wielkie zaskoczenie? Niekoniecznie. Większe miasta powoli odchodzą od budowy darmowych miejsc do parkowania. W Katowicach działa Strefa Płatnego Parkowania, a duży parking przy Strefie Kultury również zmienia się w miejsce płatne.

Darmowych miejsc parkingowych również próżno szukać przy dworcu w Sosnowcu, choć parkowanie w mieście jest wciąż darmowe. W Dąbrowie Górniczej możemy zaparkować za Pałacem Kultury Zagłębia lub przy centrum handlowym Pogoria.

Otwarcie parkingu jesienią tego roku

Otwarcie parkingu zostało zaplanowane na jesień 2019 roku. Jednak termin ten może ulec zmianie.

- Ze względu jednak na fakt, że ta inwestycja powstaje niejako w połączeniu z innymi dużymi inwestycjami, w ścisłym centrum Jaworzna, to przy tak obszernym zakresie prac budowlanych, należy wziąć pod uwagę scenariusz, w którym planowany termin ulega zmianie - powiedział Dawid Litka.

Miejmy jednak nadzieję, że uda się dotrzymać terminów, a mieszkańcy odetchną z ulgą na wieść o zakończeniu remontów.

Prace nad MCIT mają zakończyć się jesienią

Prace nad Miejskim Centrum Integracji Transportu w samym centrum Jaworzna rozpoczęły się w 2017 roku. Oprócz parkingu podziemnego powstają tutaj nowe przystanki autobusowe z zatokami oraz wiatami, a także monitorowany parking bike & ride na 300 rowerów. W ramach projektu wybudowana została również velostrada - autostrada dla rowerów.

Planowana wartość projektu to 48,8 mln zł, dofinansowanie z UE wynosi 16,1 mln zł. Wicemarszałek województwa śląskiego Dariusz Starzycki poinformował, że Zarząd Województwa Śląskiego zwiększył kwotę dofinansowania na projekt o ponad 9️ mln zł.

Kacper Jurkiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.