Nowy program częstochowskiej fundacji "Oczami Brata". Pierwszy krok do samodzielności

Czytaj dalej
Janusz Strzelczyk

Nowy program częstochowskiej fundacji "Oczami Brata". Pierwszy krok do samodzielności

Janusz Strzelczyk

Częstochowska Fundacja „Oczami Brata” rozpoczyna realizację nowego programu pomocy i wsparcia osób niepełnosprawnych „Pierwszy krok do samodzielności”.

– Projekt obejmie wsparciem minimum 25 osób z niepełnosprawnością oraz 9 osób z otoczenia osób z niepełnosprawnością, np. najbliższą rodzinę – mówi Paweł Bilski, prezes Fundacji Oczami Brata. Cztery osoby niepełnosprawne uzyskają kwalifikacje zawodowe, 22 osoby będą poszukiwały pracy, a 5 osób podejmie zatrudnienie.

Fundacja już realizuje podobne projekty. Zuza i Mateusz, którzy dziś pracują w kawiarni „Alternatywa 21” (są kelnerami), należącej do spółdzielni fundacji, przeszli krok po kroku program usamodzielnienia się i podjęcia pracy.

– Uczyłam się, zdobywałam umiejętności i teraz jestem kelnerką w naszej kawiarni – mówi Zuza, zaparzając kawę.
Zuza korzystała z mieszkania treningowego fundacji, gdzie uczyła się samodzielnego życia. – Ja mam zawód, jestem tapicerem, ale w zakładach pracy chronionej nie ma takich stanowisk, więc znalazłem miejsce tutaj, w naszej kawiarni – mówi.

Głównym celem projektu „Pierwszy krok do samodzielności” jest skuteczna, aktywna integracja społeczna i zawodowa osób z niepełnosprawnością oraz osób z otoczenia osób z niepełnosprawnością, poprzez wzrost samodzielności (udział w zajęciach warsztatowych, trening samodzielności) oraz zmniejszenie dystansu do zatrudnienia osób z niepełnoprawnością, zamieszkujących subregion północy województwa śląskiego.

Projekt jest finansowany z budżetu Unii Europejskiej. Dotacja wynosi 1,781 mln zł.

Fundacja „Oczami Brata” współpracuje w jego realizacji z wrocławską Fundacją IMAGO i Ogólnopolską Koalicją Usług Asystenckich.
– Możemy się przyczynić do samodzielnego życia, przygotowania zawodowego osób z niepełnosprawnością – mówi Piotr Kuźniak, prezes Zarządu Fundacji IMAGO, przewodniczący Ogólnopolskiej Kolacji Usług Asystenckich.

W ramach projektu zostanie utworzone mieszkanie treningowe (to już trzecie Fundacji „Oczami Brata”), które będzie etapem w drodze do uzyskania samodzielności przez osoby niepełnosprawne.

W tym mieszkaniu osoby te będą przechodzić treningi samodzielności, prowadzone przez asystentów osobistych osób z niepełnosprawnością. Mają się uczyć m.in. planowania i zarządzania budżetem, przygotowania do pracy, przygotowania materiałów do pracy, planowania czasu.

Uruchomionych zostanie pięć nowych pracowni warsztatowych: gospodarstwa domowego, gastronomiczna, rękodzieła, manualno-introligatorska, usprawnienia ruchowego połączona z relaksacją oraz rozwojem artystycznym.

Zajęcia w pracowniach będą trwać 7 godzin, czyli w takim wymiarze jak prac osób z niepełnosprawnością.

Będą też organizowane Dni Otwarte dla pracodawców, aby mogli oni poznać potencjalnych pracowników.

Projekt przewiduje również konsultacje z seksuologiem, psychologiem, spotkania z pośrednikiem pracy.

Janusz Strzelczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.