Nowy program dla nauczycieli WF. Będą dbać o kondycję uczniów

Czytaj dalej
Fot. Fot. andrzej szkocki
Małgorzata Klimczak

Nowy program dla nauczycieli WF. Będą dbać o kondycję uczniów

Małgorzata Klimczak

Powstaje pionierski program wsparcia dla nauczycieli wuefu.

Badania pokazują, że ogólna sprawność młodzieży jest coraz niższa

Kuratorium Oświaty w Szczecinie, Uniwersytet Szczeciński oraz Zachodniopomorski Związek Piłki Nożnej podpisały porozumienie, które dotyczy współpracy w podejmowaniu różnorodnych działań na rzecz sprawności i kondycji fizycznej młodzieży, rozwijania zdolności motorycznych dzieci, promowania zdrowego trybu życia oraz wsparcia nauczycieli w tym zakresie.

– Badania pokazują, że ogólna sprawność dzieci i młodzieży jest z roku na rok coraz niższa – mówi Magdalena Zarębska-Kulesza, kurator oświaty. 
– Edukację dotyczącą zdrowego trybu życia, sprawności fizycznej należy zaczynać już od edukacji wczesnoszkolnej. Naszym zadaniem jest szkolić nauczycieli, zapewnić im pod-ręczniki.

Okazuje się, że siedmiolatki przychodzące do klubu sportowego nie są przygotowane do 
uprawiania sportu.

– Jeżeli dziecko w wieku siedmiu lat nie potrafi zrobić przewrotu w przód czy w tył, to jest to dla nas sygnał, że coś jest nie tak – mówi Jan Bednarek, prezes Zachodniopomorskiego Związku Piłki Nożnej. – To oznacza złą pracę u podstaw. Chcemy to zmienić i przygotować tych, którzy odpowiadają za sprawność fizyczną dzieci w szkołach. Nasza współpraca z niemiecką federacją sportową zaowocowała kilkoma wydawnictwami, które będziemy przekazywać nauczycielom.

Według danych trenerzy w Polsce, która ma prawie 40 mln ludzi, mają do dyspozycji około 10 tys. dzieci, które deklarują, że chcą czynnie uprawiać sport. W Szwecji, w której liczba ludności jest dużo mniejsza, takie deklaracje składa 15 tys. dzieci, a w Niemczech – aż 150 tys. dzieci.

– Te liczby są przerażające 
– mówi dr Miłosz Stępiński, koordynator współpracy ze strony Uniwersytetu Szczecińskiego. – Chcemy zwiększyć liczbę tych dzieci. W planach mamy wyjazdy piłkobusami do różnych miast i przekonywanie nauczycieli, że zabawy z piłką są proste i przyjemne i nie trzeba być specjalistą, żeby takie zajęcia poprowadzić.

Wydział Kultury Fizycznej i Promocji Zdrowia US zapewni opiekę naukową przy tym projekcie. Korzystają z otwartego niedawno Centrum Badań Strukturalno-Funkcjonalnych Człowieka. Jest to nowoczesne centrum badawcze, obejmujące cztery bogato wyposażone laboratoria: fizjologii, kinezjologii, biochemii oraz genetyki. Centrum zapewnia szerokie spektrum możliwości realizacji nowatorskich projektów naukowych.

– Mamy praktyków na uczelni, którzy zajmują się treningami i motoryką w sporcie zawodowym – mówi prof. Edward Włodarczyk, rektor US. – Liczymy, że duża grupa dzieci będzie przebadana w naszym Centrum.
Projekt ma szansę na realizację w innych miastach.

Zobacz też:

Małgorzata Klimczak

Zajmuję się szczecińską kulturą i edukacją, co często idzie w parze, a w zasadzie się łączy, bo kultura edukuje, a edukacja zazwyczaj wymaga kultury. Kultura to przez wielu dziedzina pomijana, ignorowana i stawiana na ostatnim miejscu, bo są rzeczy ważniejsze. Bo jest gospodarka, polityka, inwestycje. Za każdym razem, kiedy coś takiego słyszę, zastanawiam się, jak wyglądałby świat bez kultury. Dlatego staram się o nią walczyć i ja promować na łamach. Piszę o szczecińskich artystach, a tych, którzy tu wpadają na chwilę, pytam o to jak widzą Szczecin. Edukacja i kultura kształtują nas na całe życie. Bez edukacji i kultury nie ma dobrej gospodarki, polityki i dobrych inwestycji.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.