Krzysztof Spychała

Nowy rok szkolny zupełnie... nowy

Nowy rok szkolny zupełnie... nowy
Krzysztof Spychała

Dla blisko 61 tysięcy łódzkich uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, liceów i szkół zawodowych (techników i zawodówek) wczoraj nieodwołalnie skończyły się wakacje.

Dla części z nich nowy rok szkolny oznacza spore zmiany, związane ze stopniową likwidacją gimnazjów. W tych ostatnich zostały już tylko klasy drugie i trzecie; ich uczniowie dokończą tam edukację. Szóstoklasiści będą kontynuować naukę w swoich podstawówkach w klasie siódmej, a potem w ósmej, więc przedwyborem nowej szkoły staną dopiero za dwa lata.

Reorganizacyjne problemy - jak dotąd - nie dotyczyły bezpośrednio uczniów; mogli się cieszyć z zasłużonych wakacji. Ale nauczyciele musieli się zmierzyć z górą problemów. Dla jednych reforma systemu edukacji oznaczała utratę pracy (w Łodzi to ponad 100 osób, a kolejne 70 to pracownicy administracji i obsługi), dla innych - „klejenie” etatu z godzin w kilku szkołach. Dla dyrekcji i kadry pedagogicznej 86 podstawówek wakacje były gorączkowym okresem przygotowań, bo nie było w nich pracowni do prowadzenia zajęć z biologii, geografii, fizyki czy chemii.

W SP nr 36 im. Zenona Wasilewskiego sporo potrzebnego wyposażenia już mają.

- Realizowaliśmy wcześniej wiele projektów ekologicznych, więc pracownie „przyrodnicze” mamy niezłe - mówi dyrektor Małgorzata Górecka. - Dużą część pomocy naukowych będzie można wykorzystać na lekcjach biologii i na fizyce. Resztę zamówiliśmy, powinniśmy je mieć najdalej do końca września. Na szczęście nauczyciele fizyki i chemii są z Gimnazjum nr 24 i obiecują, że gdyby coś było na lekcje potrzebne, to przyniosą pod pachą - dodaje pół żartem, pół serio dyr. Górecka. - W każdym razie poradzimy sobie, jak zawsze.

Podczas wczorajszej łódzkiej inauguracji roku szkolnego 2017/2018 w SP nr 36 bez problemu poradzono sobie... ze spóźnieniem prezydent Hanny Zdanowskiej - uroczystość zaczęła się od szkolnego „Teleexpressu”, miejscy oficjele przemawiali później.

Krzysztof Spychała

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.