Nowy Rynek w Katowicach w świątecznych iluminacjach i choinką wygląda wspaniale ZDJĘCIA

Czytaj dalej
Fot. Maciej Gapiński/Dziennik Zachodni
Justyna Przybytek - Pawlik

Nowy Rynek w Katowicach w świątecznych iluminacjach i choinką wygląda wspaniale ZDJĘCIA

Justyna Przybytek - Pawlik

Nowy Rynek w Katowicach na święta. Jak Wam się podobają iluminacje i ozdoby świąteczne? Choinka ustawiona w nocy z niedzieli na poniedziałek na nowym rynku w Katowicach ma 15 metrów wysokości i 7 metrów rozpiętości u podstawy. Świąteczne drzewo to świerk z Krynicy Górskiej. Miasto kupiło je za ok. 1 tys. zł. Choinki rozświetlił we wtorek Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Pełna iluminacja miasta nastąpi 6 grudnia. Wtedy też pojawi się karoca z reniferami, która stanie na placu teatralnym. Kolejnym nowym elementem wystroju świątecznego będzie szopka bożonarodzeniowa w rejonie rynku.

- Iuminacje zdemontowane zostaną 30 stycznia - zapowiadają przedstawiciele Biura Prasowego UM w Katowicach.

W tym roku na montaż, konserwację starych i oraz zakup nowych iluminacji miasto wyda 500 tys. złotych. Sporo, ale przybędzie sporo nowych ozdób.

- Iluminacja obejmie drzewka na Placu Kwiatowym wraz z zamontowanymi dwoma bramami w kształcie bombek. Dodatkowo zamontowane zostaną elementy na słupach trakcyjnych od Ronda do ul. Moniuszki - zapewniają urzędnicy.

Jak dodają świąteczna iluminacja pojawi się też wokół ronda, na placach: Miast Partnerskich, Andrzeja, Grunwaldzkim, Miarki, pod Lipami oraz na ulicach Boya Żeleńskiego, Szarych Szeregów, Mariackiej, Mielęckiego, Stanisława, Stawowej, Św. Jana, Warszawskiej, Mickiewicza, Staromiejskiej i Dyrekcyjnej, 3 Maja, Wawelskiej, Jankego, Panewnickiej, Markiefki, Kossak Szczuckiej oraz na alei Korfantego.Samych choinek będzie kilkanaście. Oprócz tej na rynku pojawią się w Szopienicach, Giszowcu, Nikiszowcu, Murckach, Bogucicach, Kostuchnie, Panew-nikach, Brynowie oraz na Rondzie im. Gen. Ziętka (tu jak co roku będzie choinka ledowa). Największa będzie jednak ta na rynku, a nieco mniejsza na Stawowej.

Co ciekawe największą choinkę Katowice po raz pierwszy od wielu lat kupiły, a nie otrzymały jej od katowiczan. Taka była tradycja od wielu lat, że iglaki darowali miastu sami mieszkańcy, którzy na przykład chcieli pozbyć się drzewa z własnej posesji bez uciążliwych decyzji administracyjnych i zgód. W ubiegłym roku również 15-metrowego świerka pozyskali od mieszkańca osiedla Ptasiego.

- W tym roku się nie udało, pierwsza rodzina, która chciała choinkę nam przekazać się rozmyśliła, po prostu szkoda im było tego drzewa. Z drugiej oferty musieliśmy zrezygnować, bo nie było możliwości, aby na posesję podjechał ciężki sprzęt i zabrał drzewo, a wynieść się go stamtąd nie da - wyjaśnia Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.

Choinka na rynku stoi między drewnianymi budkami, otwartego także we wtorek Jarmarku Bożonarodzeniowego. Znajdziemy tu około 50 stoisk ze świątecznymi ozdobami, prezentami, ale też serami i wędlinami oraz winami, a obok nich miejską ślizgawkę, która ma być dostępna w ciągu za dzień lub dwa.


*Dramatyczny apel: Złodzieju, oddaj komputer ze zdjęciami mojej zmarłej żony
*Morderca kotów z Zabrza skazany! A to taki miły student stomatologii
*Jak zdobyć becikowe i 1000 zł na dziecko? ZOBACZ KROK PO KROKU
*Seksowne zabawy na Śląsku: Mistrzostwa Chippendales ZDJĘCIA
*Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ

Justyna Przybytek - Pawlik

Dziennikarka Dziennika Zachodniego oraz portalu dziennikzachodni.pl. Redaktor tygodnika miejskiego "Kocham Katowice" oraz serwisu katowice.naszemiasto.pl Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Katowiczanka. Fanka podróży krótkich i długich, jazdy na rowerze, spacerów i dobrych książek. Z Dziennikiem Zachodnim związana od 2007 roku.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.