Agata Pustułka

Nowy sprzęt w Gliwicach. W Instytucie Onkologii powstało Centrum Radiochirurgii Nowotworów. Walka z rakiem ma być szybsza i skuteczniejsza

Najnowocześniejszy w Polsce sprzęt diagnostyczny i radiochirurgiczny będzie służył chorym Fot. Arkadiusz Gola Najnowocześniejszy w Polsce sprzęt diagnostyczny i radiochirurgiczny będzie służył chorym
Agata Pustułka

Pierwsze w Polsce Centrum Radiochirurgii Nowotworów otwarto w Instytucie Onkologii w Gliwicach. Przez kilka lat Instytut Onkologii gromadził supernowoczesny sprzęt, który umożliwił utworzenie w Gliwicach Centrum Radiochirurgii Nowotworów. To nowa, wielka szansa dla pacjentów. Pacjenci mogą być teraz leczeni lepiej, szybciej, bez dramatycznych skutków ubocznych.

Zgromadzony w Gliwicach sprzęt za ponad 50 mln złotych umożliwia jeszcze skuteczniejszą walkę z nowotworami. To między innymi pozyto-nowy tomograf emisyjny (PET-CT) - jeden z nielicznych w Polsce - pozwalający wykryć nawet kilkumilimetrowe zmiany nowotworowe. W części terapeutycznej znajdują się natomiast dwa roboty radiochirurgiczne CyberKnife, umożliwiające precyzyjne usuwanie guzów nowotworowych, a także akcelerator Edge do radiochi-rurgii i radioterapii oraz cztery akceleratory TrueBeam, dzięki którym można kontrolować i na bieżąco modyfikować ułożenie chorego tak, by wiązka promieni uderzyła celnie w komórki nowotworowe.

- Czas zabiegu wynosi od kilku do kilkudziesięciu minut, w zależności od zastosowanej techniki i aparatury terapeutycznej. Precyzja leczenia jest weryfikowana na bieżąco podczas zabiegu i dostosowywana do mimowolnych lub naturalnych ruchów pacjenta, np. oddychania - tłumaczy prof. Krzysztof Składowski, dyrektor Instytutu Onkologii w Gliwicach, przedstawiając możliwości Centrum Radiochirurgii Nowotworów.

Radiochirurgia, jedna z największych nadziei onkologów, polega na jednorazowym lub kilkakrotnym precyzyjnym napromienieniu guza nowotworowego wysoką dawką promieniowania fotonowego, co wywołuje natychmiastowe zniszczenie komórek nowotworowych.

 • Jacy chorzy będa leczeni w Centrum Radiochirurgii Nowotworów?
 • Jakie zmiany nowotworowe kwalifikują się do terapii w Centrum Radiochirurgii?
 • Na czym polega i jak długo trwa przygotowanie do zabiegu radiochirurgicznego?
Pozostało jeszcze 58% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Agata Pustułka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.