Nowy stadion w Sosnowcu ma być gotowy najpóźniej w trzy lata. Właśnie podpisano umowę z wykonawcą

Czytaj dalej
Fot. JSK Architekci/UM Sosnowiec
Anna Dziedzic

Nowy stadion w Sosnowcu ma być gotowy najpóźniej w trzy lata. Właśnie podpisano umowę z wykonawcą

Anna Dziedzic

Niewykluczone, że sosnowiecki, nowy stadion piłkarski powstanie wcześniej niż za trzy lata. 27.05.2019 podpisano umowę z wykonawcą obiektu - Bielskim Przedsiębiorstwem Budownictwa Przemysłowego. To firma która wybudowała już stadion piłkarski w Bielsku-Białej, a obecnie buduje w Sosnowcu nową siedzibę policji. - Będziemy się starali skrócić ten czas - zadeklarowała Ewelina Walkowicz, prezes BPBP SA.

W 36 miesięcy, czyli w trzy lata, w Sosnowcu ma stanąć nowoczesny stadion piłkarski. W poniedziałek 27 maja 2019 podpisano umowę z wykonawcą obiektu, którym po aukcji elektronicznej zostało Bielskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego. Firma wybudowała już stadion w Bielsku- Białej i buduje w Sosnowcu komendę policji.

W imieniu miasta Sosnowiec umowę podpisywała nowa prezes spółki Zagłębiowski Park Sportowy - Karina Skowronek. To spółka komunalna, która ma doprowadzić do wybudowania kompleksu sportowego, jego komercjalizacji a potem będzie zarządzać całym parkiem sportowym.

- Jesteśmy gotowi do tej inwestycji - podkreślała. - W ciągu siedmiu dni wykonawca ma nam dostarczyć harmonogram prac, potem przekazanie placu budowy i budowa faktycznie się rozpocznie - mówiła.

Ewelina Walkowicz, prezes Bielskiego Przedsiębiorstwa Budownictwa Przemysłowego podkreślała, że to nie pierwsza budowa, jaką firma realizuje w Sosnowcu.

- Budujemy tu jeszcze inny obiekt użyteczności publicznej - mówiła. Jaki obiekt? Bielskie przedsiębiorstwo jest tu wykonawcą budowy nowej komendy miejskiej policji w Sosnowcu, przy ulicy Janowskiego. Teraz będzie budowało tu stadion.

- To również nie jest pierwszy stadion, jaki budujemy. Naszą wizytówką jest stadion w Bielsku-Bialej - mówi Ewelina Walkowicz. - To bardzo ładny, nowoczesny stadion, mam nadzieję, że ten w Sosnowcu będzie jeszcze ładniejszy. Termin realizacji to trzydzieści sześć miesięcy, ale będziemy się starali, by ten termin był jeszcze krótszy - zadeklarowała pani prezes.

Koszt budowy nowoczesnego obiektu sportowego na Górce Środulskiej w Sosnowcu to 148 mln zł brutto (120 mln netto). Inwestycji, chyba najbardziej kibicuje Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca i zagorzały kibic Zagłębia Sosnowiec, które kilka tygodni temu spadło z ekstraklasy do pierwszej ligi.

- Cieszę się, że w ciągu pięciu ostatnich lat udało nam się stworzyć projekt Zagłębiowskiego Parku Sportowego i powoli wdrażać go do realizacji. To obiekt sportowy, ale nie tylko, będzie służył wszystkim mieszkańcom, bo będzie można na nim w końcu organizować na przykład koncerty. Takiego miejsca w Sosnowcu naprawdę brakowało - mówił Arkadiusz Chęciński. - Nie musze też chyba dodawać, że w dwudziestym pierwszym wieku, naprawdę już nie wypada by w trakcie meczu kibice musieli korzystać z przenośnych toalet - dodaje.

Zagłębiowski Park Sportowy ma powstawać dwa i pół roku. Cały kompleks będzie się składał z kilku obiektów: stadionu piłkarskiego, stadionu zimowego oraz hali sportowej.

Konkurs na koncepcję i projekt tych obiektów wygrała firma JSK Architekci. Piotr Bury, architekt firmy JSK Architekci z wrocławskiego biura tej firmy podkreśla, że będą to bardzo nowoczesne i komfortowe obiekty. Będzie je charakteryzowała świetna dostępność, odpowiednie zaplecza techniczne. Będą funkcjonalne i ładne.

W obiekcie nie zabraknie też miejsc ekskluzywnych, przeznaczonych na klientów bardziej wymagających, skłonnych wydać na bilety więcej. W projekcie stadionu piłkarskiego znalazł się na przykład klub biznesowy, czyli sala z cateringiem, na której mogą się odbywać spotkania biznesowe. W tej sali będzie mogło przebywać do 500 osób. Oprócz tego, na zachodniej trybunie stadionu znajdzie się 10 lóż VIP, każda 12 osobowa.

Otwarcie ofert na halę i lodowisko

Stadion piłkarski to tylko jedna z trzech części Zagłębiowskiego Parku Sportowego. Cały kompleks będzie się składał z kilku obiektów: stadionu piłkarskiego, stadionu zimowego oraz hali sportowej. Na rozstrzygnięcie czeka jeszcze przetarg na wykonawców dwóch pozostałych inwestycji. Podczas pierwszego przetargu na budowę stadionu zimowego (lodowiska), wpłynęły tylko dwie oferty. Miasto zmierzało wydać na jego budowę 35,3 mln zł a oferty opiewały na 85,5 mln (konsorcjum Alstal Grupa Budowlana sp. z oo, i Alstal Development sp. z oo) i 68 mln zł (Mirbud SA). Halę sportową chciała budować tylko firma Mirbud za 64,9 mln zł, podczas gdy miasto miało na ten cel zaledwie 34,2 mln zł.
Otwarcie ofert w przetargu na halę sportową i stadion zimowy w Sosnowcu zaplanowano na 5 czerwca 2019 roku.

Anna Dziedzic

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.