Jacek Drost

Nowy szpital w Żywcu powstanie do końca roku? To się okaże

Postęp prac w nowym Szpitalu Powiatowym w Żywcu jest widoczny. Mają się zakończyć w grudniu Fot. FOT. Starostwo Powiatowe w Żywcu Postęp prac w nowym Szpitalu Powiatowym w Żywcu jest widoczny. Mają się zakończyć w grudniu
Jacek Drost

Budowa nowego szpitala w Żywcu dobiega końca - poinformowało żywieckie Starostwo Powiatowe prezentując zdjęcia z tej jednej z najważniejszych i najbardziej wyczekiwanych inwestycji na Żywiecczyźnie. Faktycznie postęp prac widać, ale jesiennego terminu ich zakończenia nie uda się dotrzymać.

– Do zakończenia prac jest bliżej niż dalej – stwierdził w rozmowie z Dziennikiem Zachodnim Dariusz Szatanik, rzecznik prasowy żywieckiego starostwa. Dodał, że kiedy porówna się stan prac sprzed kilku miesięcy, z tym co jest teraz, to postęp jest naprawdę ogromny.

Na zaprezentowanych przez starostwo zdjęciach widać, że sporo pomieszczeń już jest gotowych, gdzieniegdzie trwają prace wykończeniowe, w niektóre miejsca wchodzą ekipy sprzątające.

Mimo to – wbrew wcześniejszym, bardzo ostrożnym zapowiedziom starosty żywieckiego Andrzeja Kalaty z sierpnia 2019 roku – jesienią nie uda się zakończyć całości prac, a tym samym zacząć odbiorów technicznych obiektu. Nie uda się także rozpocząć pod koniec roku przeprowadzki ze starego szpitala, żeby nowa placówka mogła przyjąć pierwszy pacjentów w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Dariusz Szatanik poinformował, że prace potrwają prawdopodobnie do końca roku, później przyjdzie czas na odbiory techniczne i wyposażenie placówki w nowoczesny sprzęt, a pierwsi pacjenci powinni się w niej pojawić w pierwszym półroczu 2020 roku.
Wraz z kończącymi się pracami budowlanymi trwa dopracowywanie całego zakresu usług, jakie będą świadczone w nowym szpitalu. Wiadomo już, że placówka będzie świadczyła usługi ramach NFZ oraz planuje rozszerzenie oferty świadczeń.

– Dążymy również do lepszej integracji podstawowej opieki zdrowotnej, opieki ambulatoryjnej oraz szpitalnej. Nowy szpital będzie realizował ten sam zakres świadczeń zdrowotnych, co istniejący obiekt, w tym również rehabilitację. Co ważne, powstanie SOR wraz z lądowiskiem dla śmigłowca medycznego, a to zagwarantuje szybszy dostęp do opieki dla pacjentów w stanach nagłych – podkreśla żywieckie Starostwo Powiatowe.

Nowy szpital w Żywcu to najbardziej wyczekiwana inwestycja w całym powiecie, bo modernizacja starego, nie spełniającego standardów, była nieopłacalna. Inwestycja realizowana jest nie bez przeszkód. Zgodnie z początkowym planem już kilka lat temu placówka miała przyjmować pacjentów. Jednak na przeszkodzie stanęły skomplikowane procedury dotyczące kwestii finansowych, bo inwestycja, jako jedyna w naszym kraju, powstaje w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

Prace ruszyły do przodu, kiedy jesienią 2018 roku Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) udzielił finansowania na budowę i wyposażenie szpitala. Umowa kredytowa zawarta pomiędzy BGK i Inter-Health Canada umożliwiła dokończenie budowy szpitala i wyposażenie go w niezbędny sprzęt. Łączna kwota finansowania wyniesie 120 mln zł, co stanowi około 60 proc. wartości inwestycji (cała warta jest 220 mln zł).

Jacek Drost

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.